10-15 օրից կտեսնենք Սևանա լճի պարզեցում, բայց դա չի նշանակի, որ էկոլոգիական խնդիրը բարելավվել է. Բնապահպան
21/07/2020 15:23
Սևանա լճի ափին այսօր ընթանում է «Կանաչ ապագա» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնադիր համագումարը:
Ինչպես միջոցառման ընթացքում ասաց ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի ներկայացուցիչ Գոռ Գևորգյանը, Սևանի էկոլգիական խնդիրներն ի հայտ են եկել դեռևս 1930-ական թվականներին:
«90-ականներից առաջացավ էկոլոգիական երկրորրդ խնդիրը, երբ էներգետիկ ճգնաժամի ֆոնին որոշվեց լճի ջուրն օգտագործել էներգետիկ նպատակով: Այդ ժամանակ ջրի մակարդակն իջավ մոտ 20 մետրով: Իսկ ահա լճի ծաղկման գործընթացները սկսել են դեռևս 60-70-ական թվականներին՝ շարունակվելով 90-ականներին և այսօր:
Հավանաբար 10-15 օրից կտեսնենք ջրի պարզեցում, բայց դա չի նշանակի, որ էկոլոգիական խնդիրը բարելավվել է: Պարզեցման պատճառը կլինի ջրիմուռների համար սնունդ հանդիսացող ֆոսֆորի սպառումը, սակայն քայքայված ջրիմուռները նորից առժամանակ հետ կվերածվեն ֆոսֆորի», - նշեց բանախոսը:
Գոռ Գևորգյանը շեշտեց՝ Սևանա լճի ինքնամաքրումը կարող է ընդհուպ տասնյակ տարիներ տևել: Այս հարցում կարևոր է մաքրման կայանների տեղակայումը, մինչդեռ առանց դրանց՝ կոյուղաջրերն առանց մաքրվելու լցվում են լիճը:
Վերջում բանախոսն ազգաբնակչությանը խորհուրդ տվեց զերծ մնալ «ծաղկած ջրերում» լողալուց, քանի որ թունավոր նյութերը խիստ վտանգավոր են մարդկանց առողջության համար:

Через 10-15 дней мы увидим, что вода в озере Севан становится прозрачнее – эколог
Сегодня на берегу озера Севан проходит учредительный съезд экологической общественной организации «Зеленое будущее».
Представитель Научного центра зоологии и гидроэкологии Гор Геворкян заявил на мероприятии, что экологические проблемы озера Севан появились еще в 1930 году.
«В 90-х возникла вторая экологическая проблема, когда на фоне энергетического кризиса было принято решение о использовании воды из озера для энергетических целей. Тогда уровень воды снизился примерно на 20 метров. А вот процесс цветения начался еще в 60-70 годах и продолжается до сих пор.
Скорее всего, через 10-15 дней мы увидим, что вода становится прозрачнее, но это не значит, что экологическая обстановка улучшилась. Причиной прозрачности будет исчерпание фосфора, который поглощают водоросли, однако через какое-то время водоросли начнут разлагаться и опять превратятся в фосфор», - отметил Гор Геворкян.
Он отметил, что самоочищение озера Севан может длиться десятки лет. В этом вопросе важна установка очистительных станций, в то время как сточные воды вливаются в озеро без очистки.
Гор Геворкян посоветовал населению воздержаться от купания в «цветущей воде», поскольку опасные вещества кране опасны для здоровья.