Որոշ մասնագետների կարծիքով Սևանը համարվում է մեռնող լիճ. Վահագն Վարագյան
Սևանա լիճը բնապահանական լուրջ խնդիրներ ունի,և որոշ մասնագետների կարծիքով համարվում է մեռնող լիճ. այն գնում է դեպի ճահճացում, այսօր Սևանում ասաց «Կանաչ ապագա» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության անդամ Վահագն Վարագյանը:
«Ցավոք, այն արձագանքները, որ պետք է և՛ հասարակության, և՛ պատկան մարմինների կողմից լինեն, որ փորձ արվի Սևանը փրկել, կարծես թե, ուշադրությունից դուրս են մնացել: Երբ 11 ամսվա ընթացքում լճում հանգստացողներ չկան, լճի խնդիրները մեր ուշադրությունից դուրս են, իսկ այն երեք ամիսներին, երբ Սևանում հանգստացողներ են լինում, և լիճը կանաչում է, մենք փաստացի ստացվում է այնպես, սկսում ենք բոլորով խոսել այդ խնդիրների մասին», - ասաց բանախոսը:
Վահագն Վարագյանի համոզմամբ՝ մեր հասարակությունը երկու խնդիր ունի՝ տեղեկացվածության և էկոլոգիական դաստիարակության պակաս, հետևաբար երեխաները դեռ դպրոցական տարիներից պետք է էկոդաստիարակություն ստանան:

По мнению некоторых специалистов, Севан считается мертвым озером – Ваагн Варагян
Озеро Севан столкнулось с очень серьезными экологическими проблемами и, по мнению некоторых специалистов, считается мертвым озером, поскольку началось заболачивания, заявил сегодня на учредительном съезде общественной организации «Зеленое будущее» член организации Ваагн Варагян.
«К сожалению, как в обществе, так и у надлежащих органах отсутствует соответствующая реакция для того, чтобы попытаться спасти озеро. Этот вопрос как будто остается за пределами внимания. Когда в течение 11 месяцев на озере Севан нет отдыхающих, проблемы озера оказываются вне нашего внимания, а в течение трех месяцев, когда на озере есть отдыхающие и вода в озере цветет, мы фактически все вместе начинаем говорить об этих проблемах», - сказал он.
По убеждению Ваагна Варагяна, у нашего общества есть две проблемы – неосведомленность и недостаток экологического воспитания, следовательно, экологическое воспитание детей должно начинаться со школьного возраста.