Տավուշյան դեպքերը ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ Հայաստանի համար թիվ մեկ առաջնահերթությունն անվտանգությունն է. Արթուր Վանեցյան (168.am)
21/07/2020 20:07
Իրեն հնազանդ ԱԱԾ ունենալու համար Նիկոլ Փաշինյանը քանդեց տարիներով կայացած համակարգը, ստեղծեց մի իրավիճակ, երբ ոլորտի պրոֆեսիոնալներն ու կենսագրություն ունեցող սպաները սկսեցին լքել այն, դրա համար էլ ունենք այս պատկերը, 168.am-ին տված հարցազրույցում ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Անշուշտ, ԱԱԾ-ում այսօր էլ շատ պրոֆեսիոնալ կադրեր կան, բոլորն իմ նախկին կոլեգաներն ու ներկայիս ընկերներն են և իրենց ուսերին են պահում համակարգը, բայց երբ առողջ ու գործող օրգանիզմին օտար ու պրոցեսներից անտեղյակ «գլուխ են փոխպատվաստում», միշտ այսպես է լինում՝ հատկապես այնպիսի փակ ու հիերարխիկ համակարգերի դեպքում, ինչպիսին ԱԱԾ-ն է», - նշել է նա։
Ըստ Վանեցյանի՝ տավուշյան դեպքերը ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ Հայաստանի համար թիվ մեկ առաջնահերթությունն անվտանգու­թյունն է, և այդ ուղղությամբ հսկայական աշխատանք ունենք անելու։
«Ուզում եմ շեշտել, որ անվտանգության գաղափարը չի սահմանափակվում միայն զինված ուժերի մարտունակությամբ։ Ազգային անվտանգությունն ապահովվում է մի շարք ուղղություններով գրագետ, նպատակային, մշտական և հետևողական աշխատանքով։ Այս հարցերում մենք սխալվելու իրավունք չունենք։ Եվ դաշնակիցների հետ անկեղծ և վստահելի հարաբերություններն ամենակարևոր գործոններից մեկն է։ Եվ ես, ցավոք, տեսում եմ, որ այս ու մի շարք այլ ուղղություններով թույլ են տրված սխալներ։ Չի կարելի անվտանգության ապահովման ողջ ծանրաբեռնվածությունը թողնել միայն բանակի վրա։ Երբ իշխանությունն աշխատանքի մյուս ուղղություններում ունենում է սխալներ, ապա բանակի վրա ծանրաբեռնվածությունն էապես մեծանում է», - ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրենը։

Тавушские события еще раз доказали, что главным приоритетом для Армении является безопасность – Артур Ванецян (168.am)
21/07/2020 21:25
Чтобы иметь покорную Службу национальной безопасности, Никол Пашинян разрушил состоявшуюся систему, которая формировалась годами, и создал ситуацию, когда все профессионалы и офицеры с биографией начали уходить из СНБ, заявил в интервью 168.am бывший директор Службы национальной безопасности, председатель партии «Родина» Артур Ванецян.
«Безусловно, сегодня в СНБ есть много профессиональных кадров, все они мои бывшие коллеги и нынешние друзья и система держится на их плечах, но когда здоровому и функционирующему организму делают «пересадку головы» – чужой и несведущей в делах – всегда так получается, особенно в столь закрытых и иерархичных системах как СНБ», - отметил он.
По словам Ванецяна, тавушские события еще раз доказали, что безопасность приоритетом является для Армении и в этом направлении предстоит проделать огромную работу.
«Хочу отметить, что идея безопасности не ограничивается только боеспособностью вооруженных сил. Национальная безопасность обеспечивается грамотной, целеустремленной, постоянной и последовательной работой по ряду направлений. В этих вопросах у нас нет права на ошибку. И искренние и доверительные отношения с союзниками – один из важнейших факторов. Я, к сожалению, вижу, что в этом и в ряде других направлений допущены ошибки. Нельзя перекладывать всю тяжесть обеспечения безопасности только на армию. Когда власть допускает ошибки в других направлениях работы, то нагрузка на армию существенно увеличивается», - сказал бывший директор СНБ.