«Ժողովուրդ». Իշխանությունների և Եկեղեցու միջև դեռ վերջնական պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել
«Ժողովուրդ» օրաթերթին նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հետ հանդիպումից:
«Ժողովուրդ» օրաթերթն իր հուլիսի 15-ի համարում գրել էր, որ կրթական նոր չափորոշիչների և, մասնավորապես, Հայ եկեղեցու պատմություն առարկայի հետագա ճակատագրի շուրջ բանակցությունների համար կաթողիկոսի հետ հանդիպման էին գործուղել խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցին և մի քանի պատգամավորի: Եվ, ահա, թերթի տեղեկություններով՝ կաթողիկոսի և իշխանությունների միջև ավելի են սրվում հարաբերությունները, և հանդիպման ժամանակ Գարեգին Բ-ն հայտարարել է, թե ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Հայ Եկեղեցու պատմություն առարկայի դասավանդման մասով այլ պայմանավորվածություն են ունեցել, իսկ հիմա մամուլից այլ բան են իմանում, և այն, ինչ պայմանավորվել են, տեղի չի ունենում:
Թերթը գրում է, որ կաթողիկոսը տարօրինակ և անակնկալ է որակել առարկայի դասավանդման շուրջ տեղի ունեցածը, նաև հստակ բարձրաձայնել է, որ իրենք չեն ընդունում նոր չափորոշիչները և այն առաջարկը, որի համաձայն՝ այս առարկան պետք է դասավանդի Հայոց պատմություն առարկայի հետ:
Ավելին, կաթողիկոսը նաև նկատել է, թե պետք չէ շտապել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից կրթական նոր չոփորոշիչներն ընդունելու հարցում, այլ պետք է քննարկել և դրանց մասնակից դարձնել նաև Եկեղեցու ներկայացուցիչներին: Սակայն, թերթի տեղեկություններով, իշխանությունների և Եկեղեցու միջև դեռ վերջնական պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել»:

«Жоховурд»: Между властями и Церковью пока не достигнута окончательная договоренность
Газета «Жоховурд» сообщает о новых подробностях встречи между депутатами от правящего блока «Мой шаг» и Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым.
Издание уже писало о том, что для переговоров вокруг новых образовательных критериев, в частности дальнейшей судьбе предмета «История Армянской церкви» на встречу с католикосом были командированы руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц и несколько депутатов. По сведениям издания, отношения между властями и католикосом еще больше обостряются, во время встречи Гарегин Второй заявил, что у него были другие договоренности с Николом Пашиняном по вопросу преподавания предмета «История Армянской церкви», а сейчас он узнает из СМИ другое и то, о чем договорились, не выполняется.
По сведениям издания, католикос назвал странным и неожиданным происходящее вокруг преподавания предмета, а также четко отметил, что они не принимают новые критерии и предложение, согласно которому предмет «История Армянской церкви» должен преподаваться вместе с «Историей армянского народа».
Более того, католиком отметил также, что в вопросе принятия новых образовательных критериев министерством образования, науки, культуры и спорта не нужно спешить и нужно обсудить их с участием представителей Армянской церкви. Однако, по сведениям издания, окончательная договоренность между властями и Церковью еще не достигнута.