Բաքվի իշխանությունները, Թուրքիայի հետ տանդեմ կազմած, անթաքույց հայատյաց քաղաքականություն են վարում. Արցախի ԱԳՆ
23/07/2020 13:31
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հիմնադրման 27-ամյակի առթիվ։
«Հուլիսի 23-ին լրանում է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հիմնադրման 27-ամյակը։ Եվ չնայած այն հոբելյանական չէ, ձևավորված ավանդույթի համաձայն՝ ցանկանում եմ անկեղծորեն շնորհավորել ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և Արցախի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մեր գործընկերներին, ինչպես նաև բոլոր նրանց, ովքեր տարբեր տարիների աշխատելով Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում՝ իրենց ավանդն ունեցան նրա կայացման, մեր պետության և քաղաքացիների շահերի պաշտպանության գործում։
Արցախի ԱԳՆ-ն ստեղծվեց մեր ժողովրդի համար բախտորոշ ժամանակահատվածում՝ երիտասարդ անկախ պետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ամենաթեժ ժամանակահատվածում, և անմիջապես ստանձնեց երկրի կենսական շահերը պաշտպանելու դժվարին առաքելությունը, այդ թվում՝ բանակցություններ վարելով պաշտոնական Բաքվի հետ՝ ռազմական գործողություններին վերջ դնելու և մեր քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար: Պետք է ասել, որ Արցախի պաշտպանության բանակի հաղթանակների և մեր դիվանագիտական​ջանքերի շնորհիվ Ադրբեջանին խաղաղություն պարտադրելու առաքելությունը հաջողությամբ իրականացվեց. 1994 թվականի մայիսին Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ Ադրբեջանը, Արցախի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը ստորագրեցին հրադադարի անժամկետ համաձայնագիր: Դժբախտաբար, Ադրբեջանի բարձրագույն ռազմաքաղաքական ղեկավարության ապակառուցողական դիրքորոշման և բացահայտ թշնամանքի պատճառով անցած տարիներին չհաջողվեց հրադադարը վերածել կայուն և տևական խաղաղության:
Այսօր՝ Բաքվի իշխանությունների հետ շարունակական դիմակայության պայմաններում, որոնք Թուրքիայի հետ տանդեմ կազմած՝ անթաքույց հայատյաց քաղաքականություն են վարում, Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ առջև ծառացած են ոչ պակաս կարևոր և պատասխանատու խնդիրներ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանի 2020-2025 թվականների ծրագրի համաձայն՝ արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղություններից են մեր պետության միջազգային ճանաչումը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, հանրապետության միջազգային կապերի զարգացումը և խորացումը, նրան մեկուսացնելու ցանկացած փորձի չեզոքացումը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության հետագա ամրապնդումը, որոնց ամբողջությունը բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն Արցախի առաջանցիկ քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար: Խնդիրները, կրկնում եմ, պատասխանատու են, սակայն կցանկանայի վստահորեն ասել, որ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը, որպես կայացած պետական ինստիտուտ, Հայաստանի և Սփյուռքի հետ սերտ համագործակցությամբ կօգտագործի իր ողջ ներուժը՝ այդ խնդիրները հաջողությամբ լուծելու, ներկայիս լուրջ մարտահրավերներին դիմակայելու և միջազգային ասպարեզում մեր պետությունն ըստ արժանվույն ներկայացնելու համար:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության աշխատակիցներին այս նշանակալի օրվա կապակցությամբ, բոլորին մաղթում խաղաղություն, բարեկեցություն և նոր հաջողություններ մասնագիտական գործունեության մեջ»,-ասված է ուղերձում։

Бакинские власти, сформировав тандем с Турцией, проводят неприкрытую армяноненавистническую политику – МИД Арцаха
Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян направил поздравительное послание по случаю 27-й годовщины основания МИД Республики Арцах.
«23 июля исполняется 27 лет со дня образования Министерства иностранных дел Республики Арцах. И хотя дата не круглая, по уже сложившейся традиции я бы хотел искренне поздравить сотрудников центрального аппарата МИД и дипломатических представительств Республики Арцах за рубежом, а также всех тех, кто в разные годы, работая в структуре арцахского внешнеполитического ведомства, внес свой вклад в его становление, защиту интересов нашего государства и его граждан.
МИД Республики Арцах был создан в судьбоносный для нашего народа период – в самый разгар развязанной Азербайджаном военной агрессии против молодого независимого государства и сразу же взял на себя сложнейшую миссию по отстаиванию жизненно важных интересов страны, в том числе ведению переговоров с официальным Баку с целью прекращения военных действий и обеспечения безопасности наших граждан. Надо сказать, благодаря победам Армии обороны Арцаха и нашим дипломатическим усилиям миссия по принуждению Азербайджана к миру была успешно выполнена – в мае 1994 года при посредничестве Российской Федерации Азербайджан, Республика Арцах и Республика Армения подписали бессрочное соглашение о прекращении огня. К сожалению, за минувшие годы ввиду неконструктивной позиции и откровенной враждебности высшего военно-политического руководства Азербайджана перемирие так и не удалось трансформировать в прочный и постоянный мир.
Сегодня, в условиях продолжающейся конфронтации с бакинскими властями, которые в тандеме с Турцией проводят неприкрытую армяноненавистническую политику, перед МИД Республики Арцах стоят не менее важные и ответственные задачи. В соответствии с программой Президента Республики Арцах Араика Арутюняна на 2020-2025 гг., к числу приоритетных направлений внешней политики относятся международное признание нашего государства, мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, развитие и углубление международных связей республики, противодействие любым попыткам ее изоляции, дальнейшее укрепление триединства Армении, Арцаха и Диаспоры, что в совокупности создаст благоприятные условия для поступательного политического и социально-экономического развития Арцаха. Задачи, повторюсь, ответственные, однако хочу с уверенностью сказать, что МИД Республики Арцах как состоявшийся государственный институт в тесном взаимодействии с Арменией и Диаспорой задействует весь свой потенциал для успешного их решения, противодействия нынешним серьезным вызовам и достойного представления нашего государства на международной арене.
Еще раз поздравляю сотрудников дипломатической службы Республики Арцах со знаменательной датой, желаю всем мира и благополучия, удачи и успехов в профессиональной деятельности», - говорится в заявлении.