Ծանոթություն Այվազովսկու ժառանգների հետ. ծովանկարչի 203-ամյակին նրանք պատմում են նախապապի մասին (Տեսանյութ)
24/07/2020 13:18
Հուլիսի 29-ին լրանում է հայ մեծանուն ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 203-ամյակը, ինչի կապակցությամբ Երևանում «ԴՈՄ ՄՈՍԿՎԻ» կենտրոնը հուլիսի 24-29-ը նախաձեռնել է օնլայն միջոցառումների շարք՝ «Այվազովսկու օրեր» խորագրով։
Ծրագրի շրջանակում Թեոդոսիայի Հ․ Այվազովսկու պատկերասրահի և Հայաստանի ազգային պատկերասրահի գործակցությամբ նախատեսվում է վիրտուալ էքսկուրսիաներ, դասախոսություններ, վիկտորինաներ և ծանոթություն Այվազովսկու ժառանգների հետ։
«Հովհաննես Այվազովսկին ծնվել է Թեոդոսիայում՝ հայկական ընտանիքում։ Ծովանկարիչը հայ-ռուսական բարեկամության խորհրդանիշն է, նրա արվեստը միավորում է բոլոր ազգերին։ 200 տարի անց էլ Այվազովսկու անունով անվանակոչվում են օդանավակայաններ, տեղադրվում հուշարձաններ։ Գեղանկարիչը թողել է համաշխարհային մեծ ժառանգություն», - նշում է Երևանում «ԴՈՄ ՄՈՍԿՎԻ» կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը։
Հուլիսին Թեոդոսիայում գեղանկարչի պատկերասրահը մարդաշատ է լինում տեղացիներով և զբոսաշրջիկներով։ Հ․ Այվազովսկին Թեոդոսիայի խորհրդանիշն ու այցեքարտն է, քաղաքի բոլոր ցուցանակները տանում են դեպի ծովանկարչի տուն, որն այժմ պատկերասրահ-թանգարանի է վերածվել։ Այս տարի, համավարակով պայմանավորված, «ԴՈՄ ՄՈՍԿՎԻ» կենտրոնը ստեղծեց հնարավորություն՝ օնլայն ծանոթանալ ծովանկարչի կյանքին, կենսագրությանն ու թողած ժառանգության պատմությունը: Վիրտուալ էքսկուրսիան կվարի պատկերասրահի տնօրենը՝ Տատյանա Գայդուկը։
«Իհարկե, ոչինչ չի փոխարինի գեղանկարչության հետ անմիջական, կենդանի շփմանը, առավել ևս՝ Այվազովսկու աշխատանքների դեպքում, սակայն սա ևս հիանալի առիթ է վայելել գեղանկարչի փառահեղ աշխատանքները», - նշում է պատկերասրահի տնօրեն Տատյանա Գայդուկը։
«Այվազովսկու օրեր» միջոցառումների շրջանակում, Այվազովսկու ժառանգները Ավստրալիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից տեսաուղերձով շնորհավորել են իրենց նախապապի 203-ամյակը և պատմել հետաքրքիր պատմություններ։
Այվազովսկին հետևում էր ռազմական նավերի շարժին և տախտակամածի վրայից նոթատետրում նշումներ անում, 20-րդ դարում նույն վայրերն էին այցելում նրա թոռները, հիմա նույն վայրեր ենք այցելում մենք՝ մեծ ծովանկարչի ժառանգները»,- պատմում է Իրինա Կասացկայան՝ Այվազովսկու երկրորդ դստեր ժառանգը։ Իրինա Կասացկայան ծովանկարիչ Ալեքսեյ Հանզենի ծոռն է։ Հանզենը Հովհաննես Այվազովսկու թոռն է, ով շարունակել է պապու գործը։
Այվազովսկու սիրելի թոռը Օլգա Արցեուլովայի հայրն էր, օդաչու-նորարար Կոնստանտինը։ Օ․Արցեուլովան պատմում է, որ միայն նրան էր թույլատրված գտնվել պապիկի աշխատասենյակում, երբ Այվազովսկին նկարում էր։
«Ծնվել և արդեն 80 տարի ապրում եմ Մոսկվայում, ցավոք Հայաստանում երբեք չեմ եղել, բայց տարիքի հետ ավելի շատ եմ զգում խորը գենետիկ կապը հզոր և տաղանդավոր հայ ազգի հետ, որի զավակն էր իմ համաշխարհային համբավ ունեցող նախապապը»,- պատմում է Օլգա Արցեուլովան, Այվազովսկու փոքր դստեր ժառանգը։
Ծովանկարչի տարեդարձը նշում են նավաստիները, արվեստասերները, արվեստագետները, նավատորմի վետերանները։ Այվազովսկու երրորդ դստեր՝ Ալեքսանդրայի հետնորդները՝ Լյուսի և Ֆեդերիկա Ռոդջերսները, վերջին տարիներին այցելել են Թեոդոսիա և Հայաստան:
«Թեոդոսիան ու Հայաստանը ցնցող էին։ Առնչվեցինք հսկայական պատմության հետ, հանդիպեցինք հաճելի մարդկանց: Հիացած էինք հզոր պատմությամբ, գեղեցիկ վանքերով: Շնորհակալություն, որ հիշում եք մեզ: Մենք էլ հիշում ենք ձեզ և հուսով ենք, որ շուտով կվերադառնանք», - պատմում է Լյուսի Ռոդջերսը։

К 203-летию Айвазовского, потомки рассказывают о прадедушке (Видео)
29 июля великому армянскому маринисту Ованнесу (Ивану) Айвазовскому исполняется 203 года. Московский культурно-деловой центр (МКДЦ) «ДОМ МОСКВЫ» в Ереване 24-29 июля начался цикл он-лайн мероприятий «Дни Айвазовского». В рамках программы при сотрудничестве с Феодосийской картинной галереей имени И.К. Айвазовского и Национальной картинной галереи Армении намечены виртуальные экскурсии, лекции, викторина и знакомство с потомками Айвазовского.
«Ованнес Айвазовский родился в Феодосии, в армянской семье. Его искусство объединяет все народы. Спустя 200 лет его имя будет называться постоянными, установлены памятники и многое другое. Художник оставил большое творческое наследие, открытое генеральным директором МКДЦ «ДОМ МОСКВЫ» в Ереване Ваграм Карапетян.
В июле, Феодосийская картинная галерея имени И.К. Айвазовского бывает многолюдна - не только туристы, но и сами жители города. Все указатели города ведут к дому Марины, которые сейчас не превратились в музей-галерею. В этом году, из-за пандемии коронавируса, МКДЦ «ДОМ МОСКВЫ» в Ереване создал возможность для онлайн-общения. Виртуальная экскурсия проведена директором Феодосийской картинной галереи имени И.К. Айвазовского Татьяна Гайдук.
«Конечно, ничто не заслуживает непосредственного живого общения с искусством, особенно в случае с работами Айвазовского, однако это прекрасная возможность насладиться великолепными работами художника», - открыл директор галереи Татьяна Гайдук.
В рамках мероприятий «Дни Айвазовского», потомков великого художника из Австралии, Великобритании, России и США в своих видеообращениях поздравляют прадеды с 203-летием и расскажут интересные истории.
«Отсюда Айвазовский наблюдатель за движением военных кораблей и выходил на палубу, делал зарисовки карандашом в своем блокноте». Вслед за ним, уже в 20 веке здесь бывали его внуки. Мы отмечали, что Ирина Касацкая, потомок вторая дочери Айвазовского ․ И․Касацкая правнучка мариниста Алексея Васильевича Ганзена. Алексей Ганзен - внук Айвазовского, который продолжил дело деда.
Любимый внуком Айвазовского был летчиком-новатором и испытателем, Константин, отец Ольги Арцеуловой ․ Только ему, по словам Ольги Константиновны, разрешалось находиться в «Святых святых», когда он писал картины.
«Я родилась и живу в Москве (вот уже 80 лет) и, к сожалению, никогда не бывала в Армении. прадед», - рассказала Ольга Арцеулова ․
День рождения Айвазовского отмечают моряки, любители живописи, искусствоведы, ветераны военно-морского флота. В последние годы Люси и Федерика Роджерсы вместе с друзьями впервые посетили Феодосию и Армению.
«Феодосия и Армения были восхитительны. Мы имеем возможность приобщиться к богатой истории, познакомиться с милыми людьми. Были впечатления великой историей, красивыми монастырями. Спасибо, что нас помните. Мы надеемся на скорую встречу», - пишут Люси Роджерс.