Խաղաղ հավաքների իրավունքն ԱՄՆ Սահմանադրությամբ պաշտպանված է, բայց բռնության դեպքում իրավապահները համարժեք արձագանք կտան․ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանություն
25/07/2020 13:00
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը և Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանությունը դատապարտում են խաղաղ հավաքների ու ցույցերի համընդհանուր սկզբունքներին ոչ համահունչ բռնության դրսևորումները։
Միացյալ Նահանգներն ամենայն լրջությամբ է վերաբերում դիվանագիտական շինությունների պաշտպանության իր պարտավորությանը, և դրա ապահովման նպատակով մենք աշխատում ենք տվյալ վայրի իրավապահների հետ, ասված է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված հայտարարության մեջ:
«Խոսքի ազատությունն ու խաղաղ հավաքների իրավունքը պաշտպանված են ԱՄՆ Սահմանադրությամբ, սակայն բռնության դեպքերում համարժեք արձագանք կապահովվի իրավապահների կողմից։ Բոլոր ցուցարարներին կոչ ենք անում պահպանել հավաքների խաղաղ ընթացքը և հանդես բերել զսպվածություն», - ասված է դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:

USA takes seriously its obligation to protect diplomatic facilities and is working with local law enforcement to support this effort
25/07/2020 13:06
The U.S. Embassy in Yerevan and the U.S. Embassy in Baku condemn acts of violence as inconsistent with the universal principles of peaceful assembly and protest, says the statement issued by U.S. Embassy in Armenia.
"The United States takes seriously its obligation to protect diplomatic facilities and is working with local law enforcement to support this effort.  Freedom of speech and peaceful assembly are protected by the U.S. Constitution, however, acts of violence will be addressed by law enforcement as appropriate. We call on all demonstrators to engage peacefully and exercise restraint," the statement reads.