Այս մեղադրանքն իրավաբանորեն սնանկ է, էլ չեմ խոսում այն բացահայտ հանգամանքի մասին, որ առաջին հարվածը Արթուրինը չի եղել. Արթուր Դանիելյանի փաստաբան
27/07/2020 19:34
Մի քանի օր առաջ Արթուր Դանիելյանի և Ալեն Սիմոնյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպի և տեղում դոփող քրեական գործի մասին իմ գրառմանը հետևեց ՀՔԾ կայծակնային արձագանքը, սակայն ճիշտ հակառակ՝ Արթուր Դանիելյանին մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 2-րդ մասով՝ խուլիգանություն, որը զուգորդվել է անձի նկատմամբ բռնություն գործադրելով, Facebook-ում գրել է «Ադեկվադ» միաբանության համահիմնադիր Արթուր Դանիելյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Քննչական մարմինն ինձ և Արթուրին նախազգուշացրել է նախաքննության տվյալների հրապարակման անթույլատրելիության մասին, ու թեպետ դեպքի գրեթե բոլոր հանգամանքները հանրությանը վաղուց հայտնի են, այդուհանդերձ հիմա զերծ կմնամ մանրամասները հայտնելուց ու մեկնաբանելուց: Այս մեղադրանքը իրավաբանորեն սնանկ է, քանի որ Արթուր Դանիելյանը ինչ ասել է, չի ասել հենց այնպես, անպատճառ, այլ կրկնել է դեպքի նախորդ օրը ՀՀ ԱԺ-ում Էդմոն Մարուքյանի հնչեցրած բառերը: ՀՔԾ այս տրամաբանությամբ, խուլիգանության համար մեղադրանք պետք է առաջադրվի նաև Է.Մարուքյանին, ճիշտ է նույն հոդվածի 1-ին մասով, քանի որ նա բռնություն, ոնց որ թե, չի կիրառել: Էլ չեմ խոսում այն բացահայտ հանգամանքի մասին, որ առաջին հարվածը Արթուրինը չի եղել:
Եթե մոտակա օրերին ՀՀ գլխավոր դատախազը չդիմեց Ազգային ժողովին Ա.Սիմոնյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդագրով, ապա պետք է եզրահանգել, որ Հայաստանի «ոչ թավշյա» քաղաքացիներին հանցավոր ոտնձգությունների դեպքում չի մնում այլ ելք, քան դիմել համափաչ և իրավաչափ ինքնապաշտպանության:
Հ.Գ. Նախաքննության ավարտից հետո խոստանում եմ հանրային դարձնել նաև դեպքի բավականին ուշագրավ տեսանյութը», - գրել է Տիգան Աթանեսյանը։

Это обвинение юридически несостоятельно, не говоря уже о том явном обстоятельстве, что первый удар был нанесен не Артуром Даниеляном – Тигран Атанесян
27/07/2020 20:21
После моей записи о произошедшем недавно инциденте между Артуром Даниеляном и Аленом Симоняном и не продвигающемся ни на шаг уголовном деле последовала молниеносная реакция Специальной следственной службы, однако абсолютно противоположная – Артуру Даниеляну предъявлено обвинение по части 2 статьи 258 Уголовного кодекса Армении – хулиганство, сопровождающееся применением насилия к лицу. Об этом написал на своей странице в Facebook адвокат соучредителя общественного движения «Адеквад» Артура Даниеляна Тигран Атанесян.
«Следственный орган предупредил меня и Артура о недопустимости разглашения тайны следствия, и хотя все обстоятельства дела давно известны общественности, тем не менее, сейчас воздержусь сообщать и комментировать подробности. Это обвинение юридически несостоятельно, поскольку все, что сказал Артур Даниелян, он сказал не просто так, без причины, а повторил озвученные за день до инцидента в парламенте слова Эдмона Марукяна. Специальная следственная служба по такой логике должна предъявить обвинение также Эдмону Марукяну, правда, по части 1 этой же статьи, поскольку он, вроде, не применил насилия. Не говоря уже о том явном обстоятельстве, что первый удар нанес не Артур Даниелян.
Если в ближайшие дни генпрокурор не обратится в Национальное Собрание с ходатайством о лишении Алена Симоняна депутатского мандата, то нам нужно сделать вывод, что "небархатным гражданам" Армении в случае преступных посягательств не остается другого выхода, кроме соразмерной и правомерной самообороны.
P.S. После окончания предварительного следствия обещаю также опубликовать довольно примечательный видеоматериал об инциденте», - написал Тигран Атанесян.