Հորդորում եմ չմասնակցել չարտոնված որևէ նախաձեռնության կամ բողոքի ակցիայի. Գերմանիայում ՀՀ դեսպանը ուղերձ է հղել
27/07/2020 12:19
Գերմանիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը ուղերձով դիմել է Գերմանիայում բնակվող հայերին։
«Վերջին օրերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում Ադրբեջանի կողմից հրահրված մարտական գործողություններն իրենց արձագանքն են ստացել աշխարհի բազում երկրներում, այդ թվում և Գերմանիայում: Արձանագրվում են ՀՀ դեսպանությունների, հայ համայնքների անդամների հանդեպ բռնության, գույքի վնասման կամ ոչնչացման դեպքեր:
Հրկիզվել է ԳԴՀ֊ում ՀՀ դեսպանության ծառայողական մեքենան:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը և կիսելով ձեզանից յուրաքանչյուրի անհանգստությունը՝ խնդրում եմ ցուցաբերել առավելագույն զգոնություն և չտրվել որևէ սադրանքի։
Յուրաքանչյուրիդ խնդրում և հորդորում եմ չմասնակցել ԳԴՀ իշխանությունների կողմից չարտոնված որևէ նախաձեռնության կամ բողոքի ակցիայի, որը կարող է նպաստել արդեն իսկ առկա լարվածության աճին, ինչն էլ սադրիչների հետապնդած նպատակն է։
Խնդրում եմ նաև տարատեսակ սոցիալական հարթակներում չտարածել ագրեսիվ բովանդակություն պարունակող նյութեր և մեկնաբանություններ։ Այս իրավիճակում մենք պետք է լինենք առավելագույնս հավասարակշռված և զգոն, համադրենք բոլորիս ջանքերը մեր հայրենիքի հզորացման անշեղ գործում։
Մեր ընդհանուր խնդիրն է գործել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության օրենսդրության շրջանակներում։
Դեսպանությունը շարունակում է աշխատել արտակարգ ռեժիմով՝ մշտական կապի մեջ լինելով Գերմանիայի պատկան մարմինների, ինչպես նաև հայկական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ», - ասված է դեսպանի խոսքում։

Призываю не участвовать в неразрешенной властями ФРГ какой-либо инициативе или акции протеста – послание посола Армении в Германии
27/07/2020 13:04
Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Германии Ашот Смбатян обратился с посланием к проживающим в Германии армянам.
«Спровоцированные Азербайджаном в последние дни боевые действия на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы вызвали реакцию во многих странах мира, в том числе и в Германии. Зафиксированы случаи насилия, повреждения или уничтожения имущества посольства Армении, представителей армянских общин.
Был подожжен служебный автомобиль посольства Армении в Германии.
Учитывая создавшуюся ситуацию и разделяя тревогу каждого из вас, прошу проявить максимальную бдительность и не поддаваться на какую-либо провокацию.
Прошу и призываю каждого из вас не участвовать в неразрешенной властями ФРГ какой-то инициативе или акции протеста, которая может способствовать росту существующей напряженности, что является целью провокаторов.
Прошу также не распространять на различенных социальных площадках материалы и комментарии с агрессивным содержанием. В этой ситуации мы должны проявить максимальную сбалансированность и бдительность, консолидировать наши усилия в деле неуклонного развития нашей родины.
Наша общая задача – действовать в рамках законодательства Федеративной Республики Германия.
Посольство продолжает работать в чрезвычайном режиме, поддерживая постоянную связь с государственными органами Германии, а также с представителями армянских структур», - говорится в послании.