Տավուշում տեղի ունեցած մարտական գործողություններից հետո շատ կարևոր է մեր հաղթանակի դիվանագիտական ամրագրումը. Տիգրան Աբրահամյան
27/07/2020 10:58
Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում ՌԴ-ից տարբեր հայտարարություններ հնչեցին, որով փորձ է արվում Ադրբեջանին վերադարձնելու բանակցությունների հարթություն, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոն ՀԿ ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այստեղ կարևոր է հասկանալ, թե ինչ օրակարգի շուրջ է տեղի ունենալու այդ վերադարձը, որովհետև Տավուշում տեղի ունեցած մարտական գործողություններից հետո շատ կարևոր է մեր հաղթանակի դիվանագիտական ամրագրումն ու դրա, այսպես կոչված, կապիտալիզացիան:
Այս հանգրվանային ժամանակահատվածում տեղի ունեցող գործընթացներից շատ բան է կախված, թե առաջիկա տարիներին Ադրբեջանն ինչ վարքագիծ կդրսևորի և սահմանին գործողությունները ինչ ընթացք կստանան»,-նշել է Աբրահամյանը։

После боевых действий в Тавуше очень важно дипломатическое закрепление нашей победы – Тигран Абрамян
27/07/2020 11:31
За последнюю неделю из России прозвучали различные заявления, посредством которых предпринималась попытка вернуть Азербайджан на платформу переговоров, об этом написал на своей странице в Facebook бывший советник президента Арцаха, руководитель аналитического центра «Энакет», Тигран Абрамян.
«Здесь важно понимать, вокруг какой повестки произойдет это возвращение, поскольку после боевых действий в Тавушской области Армении очень важно дипломатическое закрепление нашей победы и ее, так называемая капитализация.
От происходящих в этот важный период развитий зависит многое, в частности, какое поведение продемонстрирует в ближайшие месяцы Азербайджан и как будут развиваться дальнейшие действия на границе», - отметил Тигран Абрамян.