«Ժողովուրդ». «White Shorja»-ն ապօրինի է գործում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Սևանա լճի ափամերձ տարածքում գործող, որին ներկա է եղել նաև ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը, շարունակում է լայնորեն քննադատվել, քանի որ բազմաթիվ մարդիկ առանց դիմակների էին, նարգիլե էին ծխում։ Իհարկե, ինքը՝ Հայկ Սարգսյանը, փարթիի «բացահայտումից» հետո հրապարակավ ներողություն խնդրեց մասնակցելու և դիմակ չկրելու համար։ Բայց «Ժողովուրդ» օրաթերթին ուշագրավ մանրամասներ հայտնի դարձան «White Shorja»-ի ստեղծման մասին։
Պարզվում է, որ դեռևս այս տարվա մայիս ամսին, երբ լողափի ստեղծման նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացվել, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տեսուչը 4 տեսակի խախտում է արձանագրել՝ հողի ապօրինի զավթում, ռելիեֆի խախտում, բուսական և կենդանական աշխարհի նկատմամբ վնաս և ապօրինի շինարարություն։ Ինչո՞ւ հողի ապօրինի զավթում. որովհետև դեռևս 2012 թվականին այդ տարածքը վարձակալել է ոմն Ռուբեն Չախմախչյան անունով քաղաքացի, պարտքեր կուտակել և, ըստ որոշ տեղեկությունների, Հայաստանից հեռացել է։ Այժմ Պարկը դատական քաշքշուկների մեջ Է Չախմախչյանի հետ` տվյալ տարածքի գումարի բռնագանձման պահանջով։ Իսկ 2012 թվականից հետո տվյալ տարածքի նկատմամբ հողօգտագործման իրավունքի ժամկետն ավարտվել է, և այժմ, եթե այդտեղ գործունեություն է իրականացվում, ապա դա համարվում է ապօրինի զավթում։ Ստացվում է, որ «White Shorja»-ն ապօրինի է գործում: Սա դեռ ամենը չէ.
Այս պատմության մեջ իր դերակատարումն է ունեցել նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի ԺՊ Վահե Ջիլավյանը։
Պարզվում է` Պարկի տեսուչը չի բավարարվել մեկ արձանագրությամբ (մայիսին առաջին արձանագրությունն է կազմվել). երկու շաբաթ առաջ կազմվել է ևս մեկը՝ նույն խախտումների համար, դրանց ուղղակի ընթացք չի տրվել։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ նախարարի ԺՊ Ջիլավյանը ծածուկ «հանձնարարել է» ընթացք չտալ արձանագրություններին. թե ինչու, թերևս պետք է ենթադրել, թեև նախարարի ԺՊ մամուլի խոսնակ Դավիթ Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում հայտարարեց, որ որևէ կերպ չի կարող մեկնաբանել այդ լուրերը։
Հուսանք՝ մեր այս հրապարակումից հետո կոպիտ խախտումների արձանագրությունները անպատասխան չեն մնա։ Իսկ ինչ վերաբերում է Հայկ Սարգսյանին, ապա տեղեկացնենք, որ պատգամավորը երեկ ողջ օրվա ընթացքում հերքում էր, որ օբյեկտն իրեն և եղբորը՝ ՀՀ վարչապետի խորհրդական Նաիրի Սարգսյանին է պատկանում։ «Տարածքը ինձ չի պատկանում: Ես ճանաչում եմ լողափի սեփականատերերին», - «Ժողովուրդ» օրաթերթին փոխանցեց Սարգսյանը։ Բայց մարզում ակտիվ շրջանառվում են այն լուրերը, ըստ որոնց՝ հենց Չախմախչյանից հետո որոշ ժամանակ անց Սարգսյաններն են վերցրել այդ տարածքը, որը, ըստ էության, ապօրինի է գործում։ Ի դեպ, «WhiteShorja»-ի վերաբերյալ տեղեկություն «Ժողովուրդ» օրաթերթին չհաջողվեց գտնել. պետական ռեգիստրում այն գրանցված չէր»։

«Жоховурд»: Зона отдыха «White Shorja» действует незаконно
Газета «Жоховурд» пишет, что организованная в одной из зон отдыха на берегу озера Севан вечеринка, в которой участвовал также депутат парламента от фракции «Мой шаг» Айк Саркисян продолжает широко критиковаться, поскольку присутствующие на вечеринке многочисленные люди были без масок, курили кальян. Конечно, сам Айк Саркисян после «разоблачения» вечеринки публично извинился за участие и неношение маски, однако издание выяснило интересные подробности о создании зоны отдыха «White Shorja».
Как выясняется еще в мае этого года, когда проводилась подготовительная работа к созданию зоны отдыха, инспектор ГНКО «Севанский национальный парк» зафиксировал 4 вида нарушения – незаконный захват земли, нарушение рельефа, ущерб растительному и животному миру и незаконное строительство. Почему незаконный захват земли, поскольку еще в 2012 году эта территория была арендована неким гражданином Рубеном Чахмахчяном, который накопил долги и, по некоторым сведениям, уехал из Армении. Сейчас Севанский национальный парк находится в судебных разбирательствах с Чахмахчяном, требуя взыскать у него задолженность. А после 2012 года срок землепользования этой территорией истек и если сейчас там осуществляется деятельность, то это считается незаконным захватом. То есть, получается, что зона отдыха «White Shorja» организована и действует незаконно. Однако это еще не все.
В этой истории сыграл немалую роль также заместитель министра окружающей среды Ваге Джилавян. Как выясняется, инспектор Севанского национального парка не удовлетворился одним протоколом (первый протокол был составлен в мае): две недели назад был составлен еще один протокол – за те же нарушения. Однако этим протоколам  не был дан ход. По сведениям издания, врио министра Джилавян тайно «поручил» не давать ход протоколам: а почему, пожалуй, можно предположить, хотя пресс-секретарь врио министра Давид Григорян в беседе с изданием заявил, что не может прокомментировать эти сведения.
«Надеемся, что после нашей публикации протоколы о грубых нарушениях не останутся без внимания. Что касается Айка  Саркисяна, то отметим, что депутат вчера в течение всего дня отрицал, что объект принадлежит ему и брату – советнику премьер-министра Армении Нареку Саркисяну. "Территория не принадлежит мне. Я просто знаком с собственником пляжа", - сказал Саркисян.
Однако в области активно муссируются сведения, согласно которым, через какое-то время после Чахмахчяна именно Саркисяны взяли эту территорию, которая, по сути, действует незаконно. Кстати, нам не удалось найти информацию о зоне отдыха «WhiteShorja», в государственном регистре она не зарегистрирована», - пишет газета.