Վարչապետին է ներկայացվել Կապսի ջրամբարի կառուցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Կապսի ջրամբարի կառուցման նախագիծը:
Նշվել է, որ ծրագրի արժեքը գնահատվում է 60 մլն եվրո և նախատեսվում է այն իրականացնել գերմանական KFW բանկի հետ համագործակցությամբ: Ներկայումս քննարկման փուլում է ջրամբարի կառուցման երկու տարբերակ: Արդյունքում՝ Կապսի ջրամբարի տարողությունը լինելու է 60 մլն խմ՝ 51 մետր երկարությամբ պատվարով:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Կապսի ջրամբարի պատվարի և օժանդակ կառուցվածքների կառուցում, Ախուրյան գետի (Արփի լճի ջրամբարից մինչև Ախուրյանի ջրամբար) հիդրոլոգիական դիտակետերի վերազինում, լրացուցիչ կայանների կառուցում և տվյալների կենտրոնացված բազայի ստեղծում (SCADA համակարգ)։ Հնարավորություն կստեղծվի շուրջ 2280 հեկտար հողատարածքների մեխանիկական ոռոգումը փոխարինել ինքնահոս ոռոգմամբ ՝ տարեկան խնայելով 1.3 մլն կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա: Ջրամբարի կառուցմամբ հնարավոր կլինի նաև ոռոգելի տարածքներն ընդլայնել 7000 հեկտարով՝ Թալինի տարածաշրջանում:
Ծրագիրը նախատեսվում է սկսել 2021 թվականին և ավարտին հասցնել 3,5 տարվա ընթացքում:
Վարչապետը կարևորել է վերը նշված ծրագրի իրականացումը և հանձնարարել այն կյանքի կոչելիս հաշվի առնել նաև Էներգետիկ հզորությունները նախատեսելու հարցը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ջրային պահանջարկի ապահովման և ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման խնդիրն ու նշել, որ պետք է այդ ուղղություններով իրականացնել հետևողական աշխատանքներ:

Под председательством Никола Пашиняна обсужден ход работ по строительству водохранилища Капса
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого был обсужден проект строительства водохранилища Капса, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Было отмечено, что стоимость проекта оценивается в 60 млн. евро и планируется ее осуществить в сотрудничестве с немецким банком KFW. Сейчас на стадии обсуждения находятся два варианта строительства водохранилища. В результате, объем водохранилища Капса составит 60 млн. кубометров с плотиной длиной 51 метр.
В рамках проекта планируется строительство плотины и вспомогательных сооружений водохранилища Капса, переоснащение гидрологических наблюдательных точек на реке Ахурян (от водохранилища озера Арпи до водохранилища Ахуряна), строительство дополнительных станций и создание централизованной базы данных (система SCADA). Будет создана возможность заменить механическое орошение около 2280 га самотечным, с ежегодной экономией 1,3 млн кВт/ч электроэнергии. Строительство водохранилища позволит также на 7000 гектаров увеличить площадь орошаемых территорий в Талинском регионе.
Планируется начать проект в 2021 году и завершить его через 3,5 года.
Премьер-министр подчеркнул важность реализации вышеупомянутого проекта и поручил учитывать при реализации вопрос о предусмотрении энергетических мощностей. Никол Пашинян подчеркнул важность обеспечения спроса и эффективного управления водными ресурсами и отметил, что необходимо проводить последовательные работы в этих направлениях.