РБК. Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է «անշնորհակալ Հայաստանի մասին» Մարգարիտա Սիմոնյանի գրառմանը (Տեսանյութ)
28/07/2020 13:47
Russsia Today-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանի գրառումը հայ-ռուսական հարաբերությունների վերաբերյալ կտրուկ բացասական արձագանք է ստացել հայկական շրջանակներում և Հայաստանում, РБК-ТВ-ին տված հարցազրույցում խոստովանել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նշելով դա՝ ՀՀ կառավարության ղեկավարը մատնանշել է, որ գրառման մեջ նշված գանգատներն անտեղի են:
«Հայաստանը դեռ չի ճանաչել նաև Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Դա նշանակում է, որ մենք չե՞նք պաշտպանում Լեռնային Ղարաբաղը: Ոչ՛», - նշել է Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով առաջին թեզը: Բայց, միևնույն ժամանակ, Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը անվտանգության միասնական տարածք են, հիշեցրել է նա:
Մեկնաբանելով 2008 թ. Սահմանադրական կարգը տապալելու համար մեղադրվող երկրի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու մասին Սիմոնյանի թեզը՝ Փաշինյանը նշել է, որ ոչ թե անհատ քաղաքական գործիչներն են Ռուսաստանի դաշնակիցները, այլ՝ ամբողջ հայ ժողովուրդը:
«Ռուսաստանում պետք է հասկանան, որ Հայաստանում Ռուսաստանի դաշնակիցը և գործընկերը Փաշինյանը, Պետրոսյանը, Սարգսյանը, Քոչարյանը չեն, այլ՝ հայ ժողովուրդը: Սա շատ կարևոր նրբերանգ է», - ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝  «շատ գործիչներ երկար ժամանակ իրենց ներկայացնում էին որպես Ռուսաստանի միակ դաշնակից, բայց Ռուսաստանի դաշնակիցը հայ ժողովուրդն է»:
Արձագանքելով օտարերկրյա կազմակերպությունների աշխատանքի վերաբերյալ թեզին՝ ՀՀ կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ դրանք սկսել են աշխատել շատ ավելի շուտ, քան ինքն է եկել իշխանության 2018 թվականին:
«Դրանք ստեղծվել են այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանում ոչ ոք չէր կասկածում Հայաստանի կառավարության ռուսամետ ձգտումներին: Այս բոլոր կազմակերպությունները ստեղծվել են Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի օրոք: Եթե նրանք այդքան ռուսամետ էին, ապա ինչո՞ւ չէին փակում այդ կազմակերպությունները», - նշել է Փաշինյանը:

РБК: Никол Пашинян ответил на пост Маргариты Симоньян о неблагодарной Армении (Видео)
Пост главного редактора RT Маргариты Симоньян об армяно-российских отношениях вызвал в армянских кругах и в Армении резкую негативную реакцию, признал в интервью РБК-ТВ премьер-министр Армении Никол Пашинян. Отметив это, глава армянского правительства указал на то, что все перечисленные претензии несостоятельны.
18 июля в своем Telegram-канале Маргарита Симоньян написала обращение к армянской власти. «В ответ на многолетнее добро и защиту, которые вы получали от России, вы не признали Крым. Потому что это внутреннее дело Армении. Исключительно из политической мести вы посадили Роберта Кочаряна - неизменного союзника России <...> Вы наводнили страну антироссийскими НКО, которые на вашей территории обучают молодежь, как свергать власть в России. Вы стали плацдармом антироссийских сил на Кавказе», - перечислила она. Выразить свою позицию, как написала главный редактор RT, ее вынудили «интернет-войска» властей Армении. «После всего, что вы сделали, Россия имеет полное моральное право плюнуть на вас и растереть», - заключила она.
«Армения не признала еще независимость Нагорного Карабаха. Это означает, что мы не защищаем Нагорных Карабах? Нет», - отметил Пашинян, комментируя первый тезис. Но при этом Армения и Нагорный Карабах - единое пространство безопасности, напомнил он.
Комментируя претензии по аресту бывшего президента страны Роберта Кочаряна, обвиненного в свержении конституционного строя в 2008 году (из-за разгона митинга против результатов выборов в марте 2008 года, в ходе которого погибли десять человек), Пашинян отметил, что не отдельные политики являются союзниками России, а весь армянский народ.
«В России должны понять, что союзник России в Армении не Пашинян, не Петросян, не Погосян, не Саргсян, не Кочарян, союзник и партнер - это армянский народ. Это очень важный нюанс», - сказал премьер.
По его словам, очень многие деятели в течение долгого время представляли себя в качестве единоличного союзника России, но союзник России - армянский народ».
Отвечая на претензию по поводу работы некоммерческих организаций, глава правительства Армении напомнил, что они начали работать много раньше его прихода к власти в 2018 году.
«Они были созданы в те времена, когда в России никто не сомневался в пророссийских стремлениях правительства Армении. Все эти организации были созданы во времена Роберта Кочаряна, времена Сержа Саргсяна. Если они были такие пророссийские, почему они не закрыли эти организации?», - отметил Пашинян.