Կառավարությունը պետք է ընդունի՝ պատերազմի վերսկսման առումով ունենք ավելի վտանգավոր իրավիճակ, քան երկու տարի առաջ. Քոչարյան
29/07/2020 22:25
Պարզվեց, որ Ադրբեջանի նախագահն այդքան էլ կոնստրուկտիվ չէ, Ադրբեջանն այդքան էլ խաղաղասեր չէ, Ադրբեջանի ժողովուրդն այդքան էլ պատրաստ չէ խաղաղության, մի քանի հեռուստաընկերությունների լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Մեր հանրությանն ինչո՞վ էին կերակրում, հատկապես՝ Դուշանբեից հետո, որ ունենք կոնստրուկտիվ հակառակորդ, որի հետ բանակցում ենք, ու եթե հանկարծ իրենք չգնան խաղաղ կարգավորման, մենք կդիմենք Ադրբեջանի ժողովրդին: Հիմա ի՞նչ մնաց այս երկու տարվա որդեգրած դիրքորոշումից, մի բան մնա՞ց, թե՞ չմնաց», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ նույնիսկ 1991-94 թվականների պատերազմի ժամանակ այսպիսի բախումներ հայերի և ադրբեջանցիների միջև Մոսկվայում կամ Միացյալ Նահանգներում երբեք չեն եղել:
«Մենք պետք է ֆիքսենք երկու չափազանց կարևոր փաստ՝ այսօր ունենք ոչ միայն ռևանշի ձգտող կառավարություն Ադրբեջանում, այլև ռևանշի ձգտող ժողովուրդ Ադրբեջանում։ Երբ այս երկու հանգամանքը միանում են իրար, պատերազմի վերսկսման վտանգը շատ ավելի մեծ է լինում։ Մենք պետք է հասկանանք, որ բանաձևը՝ ժողովրդին դիմելու, հույսեր կապելու Ադրբեջանի կառավարության կոնստրուկտիվիզմի հետ՝ այլևս չկա։ Եվ այսօր կառավարությունը պետք է խոստովանի, որ երկու տարվա ընթացքում սխալ քաղաքականություն է վարել այս հարցի շուրջ։ Եվ պետք է ընդունի, որ պատերազմի վերսկսման առումով ունենք ավելի վտանգավոր իրավիճակ, քան ունեցել ենք երկու տարի առաջ», - ասել է Քոչարյանը։

Правительство должно признать, что в плане возобновления войны мы имеем более опасную ситуацию, чем два года назад – Роберт Кочарян
29/07/2020 23:41
Выяснилось, что президент Азербайджана не такой уж конструктивный, Азербайджан не такой уж миролюбивый, народ Азербайджана не так уж готов к миру, заявил сегодня второй президент Армении Роберт Кочарян в интервью телекомпаниям «5-ый канал», «Второй Армянский Телеканал» и «Еркир Медиа».
«Чем кормили наше общество? Особенно после Душанбе. Тем, что у нас конструктивный противник, с которым мы ведем переговоры, и если вдруг они не пойдут на мирное урегулирование, мы  обратимся к народу Азербайджана. Что сейчас осталось от позиции, которой придерживались два года? Осталось что-то или не осталось?» - заявил Роберт Кочарян.
По его словам, даже во время войны 1991-1994гг. таких столкновений между армянами и азербайджанцами не было в Москве или в Соединенных Штатах.
«Мы должны зафиксировать два чрезвычайно важных факта – сегодня мы имеем в Азербайджане не только правительство, стремящееся к реваншу, но народ, стремящийся к реваншу. И когда эти два обстоятельства соединяются, опасность возобновления войны становится намного больше. Мы должны понять, что формулы – обратиться к народу, связывать надежды с конструктивизмом правительства Азербайджана – больше нет.  И сегодня правительство должно признаться, что в течение двух лет проводило неверную политику по этому вопросу. И должно принять, что в плане возобновления войны мы имеем более опасную ситуацию, чем два года», - сказал Роберт Кочарян.