Բուհեր չընդունված դիմորդները երկու հայցադիմում են ներկայացրել վարչական դատարան
Բուհեր չընդունված դիմորդների և նրանց ծնողների փաստաբանական խումբը վարչական դատարան է մուտքագրել երկու հայցադիմում։
«Դրանցից մեկով պահանջում ենք կառավարության որոշումը ճանաչել անվավեր, որը կիրառվել է դիմորդների նկատմամբ», - լրագրողներին ասաց փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը։
Նա նշեց՝ այդ առաջին հայցով չի լուծվում դիմորդների խնդիրը, պարզապես այդպիսով ցանկանում են ՀՀ կառավարությանը ցույց տալ, որ դիմորդների պայքարն արդար է և նրանց նկատմամբ կիրառվել է ոչ իրավաչափ որոշում։
«Երկրորդ հայցով պահանջում ենք արդեն անհատական մակարդակում դիմորդների նկատմամբ կարգի կիրառումը ճանաչել անվավեր և ռեաբիլիտացնել նրանց», - ասաց փաստաբանը։
Կոչուբաևի խոսքով՝ շուրջ 100 դիմորդ կամ դիմորդի ծնող իրեն լիազորագիր է տրամադրել դատարան դիմելու համար։

Не поступивших в вузы абитуриенты подали два исковых заявления в Административный суд
Команда адвокатов не поступивших в вузы абитуриентов и их родителей подала два исковых заявления в Административный суд Армении.
«В одном иске мы требуем признать недействительным решение правительства, которое применено в отношении абитуриентов», - сказал журналистам адвокат Александр Кочубаев.
Он отметил, что первый иск не решает проблему абитуриентов, просто тем самым они хотят показать правительству, что борьба абитуриентов справедливая и в их отношении применено неправомерное решение.
«Во втором иске мы требуем признать недействительным применение закона в отношении абитуриентов уже на индивидуальном уровне и реабилитировать их», - сказал Александр Кочубаев.
По словам адвоката, порядка 100 абитуриентов или родителей абитуриентов предоставили им доверенность для обращения в суд.