«Հրապարակ». «Ամուլսարը ամեն դեպքում բացելու են. Բյուջեն դատարկ է՝ «Լիդիանը» լուրջ հարկեր մուծող ընկերություն է»
29/07/2020 09:32
«Հրապարակ» թերթը գրում է. ««Նկատո՞ւմ եք` «Լիդիանը» խիստ ակտիվացրել է փիառ-կոմպոնենտը, նկարահանված ռոլիկները, որոնք արձանագրում են, որ Ամուլսարի՝ շրջակա միջավայրին պատճառելիք ռիսկերը խիստ կառավարելի են, պտտվում են նոն-ստոպ ռեժիմով. թերևս նկատել եք նաև, որ քաղակտիվիստները, այսպես ասած` սորոսականները, դրսի հրահանգով հետ են քաշվել, մնացել է տեղացի պայքարողների փոքր խումբը` Ջերմուկից ու Գնդեվազից, որոնք ցայտնոտի մեջ են», - ասաց մեր աղբյուրը:
Որքա՞ն ժամանակ է, ինչ սորոսականները հետ են քաշվել։ «Մոտ 15 օր կլինի»: Ինչո՞ւ։ «Իշխանությունների հետ դրսի ինվեստորները վերջնական «իտոգի» են եկել հանքը շահագործելու հարցում. իշխանությունն ասել է` մենք դեմ չենք, դուրս մղեք ակտիվիստներին, նախորդ գիշերվա դեպքերը դրա «ապրոբացիան» էին՝ «Լիդիանը» փորձեց իր աշխատողներին մտցնել տարածք, ոստիկանները եկան-կանգնեցին մեջտեղը։ Փորձեր էլի կլինեն, ընդ որում՝ դարձյալ գիշերով»:
Կարո՞ղ է հանգեն բախումների: «Չգիտեմ, կարծում եմ` ամեն գնով բացելու են»: Ո՞վ է շահում դրանից՝ նախագահ Արմեն Սարգսյա՞նը։ «Չեմ կարծում»։ Այդ դեպքում ո՞րն է իշխանությունների շահը։ «Բյուջեն դատարկ է՝ «Լիդիանը» լուրջ հարկեր մուծող ընկերություն է»»։

«Грапарак»: Амулсар во всех случаях откроют, бюджет пустой, а Lydian – компания, которая платит хорошие налоги
29/07/2020 12:02
«Компания Lydian довольно активизировала PR-компонент, в режиме нон-стоп крутят видеоролики, в которых констатируется, что причиняемые экологические риски контролируемы. Пожалуй, также заметно, что гражданские активисты, так называемые соросовцы, по указанию извне отступили, там остались только небольшие группы местных защитников из Джермука, Гндеваза, которые в цейтноте», - сказал источник газеты «Грапарак».
Как давно соросовцы отошли от этой проблемы?
«Примерно 15 дней».
А почему?
«Иностранные инвесторы пришли к окончательному "итогу" с властями в вопросе эксплуатации рудника. Власти сказали: мы не против, выводите активистов с территории. Произошедшие прошлой ночью инциденты были как раз "апробацией" этого, Lydian пыталась ввести своих сотрудников на территорию рудника, полицейские пришли и встали посередине. Будут предприняты еще попытки, причем опять ночью».