Չեմ պատրաստվում դառնալ դատական համակարգի մեղքերի քավության նոխազը. ՍԴ դատավորի թեկնածու
«Իմ քայլը» խմբակցությունն այսօր քննարկում է ունեցել Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Վահրամ Ավետիսյանի հետ, որը տևել է շուրջ 3 ժամ:
«Ես ամենևին չեմ պատրաստվում արդարացնել նորանկախ Հայաստանի դատական համակարգում գոյություն ունեցող խնդիրները, նաև չեմ պատրաստվում դառնալ դատական համակարգի մեղքերի քավության նոխազը», - հանդիպումից հետո լրագրողներին ասաց Ավետիսյանը։
Անդրադառնալով իր հոր հետ կապված թեմային ՝ ՍԴ դատավորի թեկնածուն ասաց, որ անհրաժեշտ է հստակ պարզել՝ Վճռաբեկ դատարանի գործառույթը. Վճռաբեկ դատարանը գործ քննո՞ղ դատարան է, թե՞ ոչ, առկա՞ են հստակ փաստեր, թե՞ խոսում ենք միան ենթադրություններով։
Վահրամ Ավետիսյանի հայրը՝ Դավիթ Ավետիսյանը 2008-2016 թվականներին պաշտոնավարել է Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահի պաշտոնում։
Դիտարկմանը, որ այդ մասին ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, թե քաղաքական վճիռներ են կայացվել Մարտի 1-ի գործով, Վահրամ Ավետիսյանն արձագանքեց.
«Ես հասկանում եմ նման հարցադրում կատարող սուբյեկտների մտահոգությունները, բայց նաև չեմ կիսում դրանք, որովհետև ներկայում կան բազմաթիվ պաշտոնյաներ, ովքեր այդ ժամանակահատվածում պաշտոնավարել են, առնչություն են ունեցել գործերին, իմ հայրն արդեն շուրջ հինգ տարի է թոշակի է գնացել ու չեմ պատկերացնում պրոցեսների ազդեցությունը հետագայում ՍԴ-ում իմ գործունեության վրա», - ասաց ՍԴ դատավորի թեկնածուն։
Վահրամ Ավետիսյանի խոսքով՝ պատգամավորների ճնշող մեծամասնությունն իրեն ծանոթ չէր, միայն լրատվամիջոցներում հրապարակված տեղեկություններին էին ծանոթ։
Նա ասաց, թե այս պահին ՍԴ դատավորի թեկնածությունից հրաժարվելու որևէ հիմք չի տեսնում։
«Սպասենք իրադարձությունների զարգացմանը, տեսնենք, թե հանրային կարծիքի տեսանկյունից, պատգամավորների կարծիքի տեսանկյունից ինչ զարգացումներ տեղի կունենան», - ասաց նա։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 23-ին ՀՀ կառավարությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում առաջադրեց Վահրամ Ավետիսյանի թեկնածությունը։
Մի շարք իրավապաշտպաններ, փաստաբաններ և հատկապես Մարտի 1-ի դեպքերից հետո քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալված մի քանի տասնյակ մարդիկ դիմել են կառավարությանը՝ հորդորելով հետ կանչել Վահրամ Ավետիսյանի առաջադրումը, դիմել են նաև Ազգային ժողովի պատգամավորներին՝ կոչ անելով այս հարցում դրսևորել առավելագույն բծախնդրություն և դեմ քվեարկել։
Նրանք պնդում են, թե Մարտի 1-ի գործով պատասխանատվության պետք է ենթարկվի նաև Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի երբեմնի նախագահ Դավիթ Ավետիսյանը՝ Վահրամ Ավետիսյանի հայրը։

Не собираюсь быть «козлом отпущения» за грехи судебной системы – Варграм Аветисян
Правящая фракция «Мой шаг» провела сегодня обсуждение с кандидатом в судьи Конституционного суда Варгамом Аветисяном, которое длилось около 3 часов.
«Я вовсе не собираюсь оправдывать проблемы, существующие в судебной системе независимой Армении, а также не собираюсь быть козлом отпущения за грехи судебной системы», - сказал журналистам после встречи Варграм Аветисян.
Касаясь темы своего отца, кандидат в судьи Конституционного суда отметил, что необходимо четко понять, расследовал ли Кассационный суд уголовные дела или нет, есть ли конкретные факты или мы говорим только на уровне предположений.
Отец Ваграма Аветисяна – Давид Аветисян – занимал должность председателя Уголовной палаты Кассационного суда.
На замечание, что премьер-министр Никол Пашинян заявил, что по делу 1 марта принимались политические решения, Ваграм Аветисян ответил:
«Я понимаю обеспокоенность задающих такие вопросы субъектов, но также не разделяю их, поскольку в настоящее время есть многочисленные должностные лица, которые занимали должности в тот период, имели отношение к этим делам. Мой отец уже около пяти лет на пенсии и я не представляю, как эти судебные процессы на мою деятельность в КС в дальнейшем», - сказал кандидат в судьи.
По словам Ваграма Аветисяна, встреча с членами фракции носила главным образом ознакомительный характер, поскольку большинство депутатов знают о нем из публикаций СМИ.
Он отметил, что в данный момент не видит никакого основания, чтобы отказаться от выдвижения кандидатом в судьи КС.
«Давайте подождем, посмотрим, какие развития последуют с точки зрения общественного мнения, мнения депутатов», - сказал он.
Напомним, правительство Армении 23 июля выдвинуло кандидатуру Ваграма Аветисяна на должность судьи Конституционного суда. Ряд правозащитников, адвокатов и  нескольких десятков людей, которые были арестованы после событий 1 марта по политическим мотивам, обратились в правительство с призывом отозвать кандидатуру Ваграма Аветисяна, а также к депутатам парламента, призвав проявить в этом вопросе максимальную добросовестность и проголосовать против его кандидатуры. Они утверждают, что по делу 1 марта должен быть привлечен к ответственности также занимавший тогда должность председателя Уголовной палаты Кассационного суда Давид Аветисян – отец Ваграма Аветисяна.