«Փաստ». Փաշինյանը կոշտ խոսակցություն է ունեցել Սինանյանի հետ
«Երեկ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքից ազատել է վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի տասը աշխատակցի: Ըստ տեղեկությունների, անկախ կոնկրետ այս ազատումների պատճառներից, ընդհանուր առմամբ վարչապետի համբերության բաժակը լցվել է գրասենյակի անարդյունավետ գործունեության հետ կապված:
Մասնավորաբար, սահմանում ադրբեջանական սադրանքներից ու ագրեսիայից հետո հայաշատ երկրներում հայ-ադրբեջանական բախումների օրերին սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը բավականին պասիվ էր, իսկ ինքը՝ հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, կարծես թե, ընդհատակ էր անցել։
Թերթի կառավարական աղբյուրի փոխանցմամբ, օրերս Նիկոլ Փաշինյանը բավականին կոշտ խոսակցություն է ունեցել Զարեհ Սինանյանի հետ՝ կշտամբելով, որ նա ամբողջովին ձախողել է Սփյուռքի հետ տարվող քաղաքականությունը, քանի որ ներկայումս բավական փխրուն իրավիճակ է ստեղծվել հայրենիք-Սփյուռք հարաբերություններում։
Խոսակցության վերջում հանձնակատարին Փաշինյանը հանձնարարել է շատ կարճ ժամանակում հասկանալ Սփյուռքի տարբեր շրջանակների ընդհանուր տրամադրությունը և ողջ իրավիճակն ամենայն մանրամասնությամբ անձամբ զեկուցել իրեն»։

«Паст»: У Пашиняна был жесткий разговор с Синаняном
Премьер-министр Никол Пашинян освободил накануне от работы 10 сотрудников  офиса комиссара по делам диаспоры, пишет газета «Паст». По сведениям, независимо от конкретных причин этих увольнений, в целом, чаша терпения премьера переполнилась из-за неэффективности деятельности офиса.
В частности, офис комиссара по делам диаспоры был довольно пассивным в дни армяно-азербайджанских столкновений в странах с большой армянской диаспорой после азербайджанской агрессии и провокаций на границе, а сам Заре Синанян, как будто ушел в подполье.
Как передает источник издания в правительстве, на днях Никол Пашинян имел довольно жесткий разговор с Заре Синаняном, упрекнув его в том, что он полностью провалил проводимую с Диаспорой политику, поскольку в настоящее время в отношениях Армения – Диаспора создалась довольно хрупкая ситуация.
В конце разговора Пашинян поручил комиссару понять настроения в различных кругах Диаспоры и лично доложить ему во всех деталях о ситуации.