Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարները քննարկել են Տավուշի սահմանային դեպքերը
Հուլիսի 31-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը Երևանում հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ԱԳՆ-ն։
Հանդիպմանն անդրադարձ են կատարվել ս.թ. հուլիսի 12-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի մարզի հատվածում Ադրբեջանի կողմից սահմանամերձ քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ ուղղակի զինված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։  Կողմերն ընդգծել են, որ հակամարտության գոտում լարվածությունը միտումնավոր կերպով սրելու Ադրբեջանի հերթական փորձը լուրջ հարված է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին և մեկ անգամ ևս ի ցույց է դնում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իր միջազգային պարտավորությունների նկատմամբ բացահայտ քամահրական վերաբերմունքը։
Այս համատեքստում կարևորվել է գործուն քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ զսպելու նոր ագրեսիա սանձազերծելու Ադրբեջանի նկրտումներն ու այդ երկրի իշխանություններին բերելու կառուցողական դաշտ։ ԱԳՆ ղեկավարներն ընդգծել են հակամարտության գոտում լարվածության ռիսկերի նվազեցման և հրադադարի ռեժիմի վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրման հրամայականը։
Մասիս Մայիլյանը և Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել են հայկական երկու պետությունների միջև անվտանգության ոլորտում  համագործակցությանը նոր բովանդակություն հաղորդելու արդիականությունը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նշված ոլորտում համագործակցության իրավական հիմքերի զարգացման անհրաժեշտությանը՝ հաշվի առնելով ընդհանուր անվտանգային մարտահրավերները։ Այս առնչությամբ կողմերն ընդգծել են տարածաշրջանում ապակայունացնող քաղաքականություն ներմուծելու անընդունելիությունը և դրա վճռական մերժումը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության նորանշանակ ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը։

On July 31, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan met with Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilian. The newly appointed representative of Artsakh in Armenia Sergey Ghazaryan also participated in the meeting.
Welcoming the guests, Minister Mnatsakanyan congratulated Sergey Ghazaryan on his appointment as the Representative of Artsakh in Armenia, wishing him fruitful and productive work.
The interlocutors exchanged views on the escalation in some parts of the Armenian-Azerbaijani border in result of aggressive actions of the Azerbaijani armed forces undertaken since July 12, 2020, as well as the steps aimed at de-escalation.
The Foreign Ministers of Armenia and Artsakh emphasized the importance of further strengthening of the common security system of Armenia and Artsakh and the steps to be undertaken in this direction. In this regard, the sides highlighted the unacceptability of destabilizing policy in the region and its decisive rejection.
Minister Mnatsakanyan stressed that the Republic of Artsakh should become a full party to the peace process on all the issues, including substantive, risk reduction, humanitarian and others.
In the context of the resumption and advancement of the peace process, the Foreign Ministers prioritized the creation of an environment conducive to peace, including through the strengthening of the ceasefire, public denouncement of the use of force by Azerbaijan and the cessation of the Armenophobic rhetoric, as well as the introduction of international monitoring mechanisms both on the state border and the line of contact.