«Սպասում եմ այդ հանդիպմանը». Զոհրաբ Մնացականյանն՝ Ադրբեջանի ԱԳ նոր նախարարի հետ աշխատանքի մասին
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարել է, որ սպասում է Ադրբեջանի ԱԳ նոր նախարարի հետ հանդիպմանը։
«Ես անմիջապես շփումներ չեմ ունեցել պարզ պատճառներով: Մեզ համար այժմ շատ էական է, որ մենք լավագույնս ամրագրենք այս դեէսկալացիան և նախապատրաստվենք աշխատանքի հաջորդ փուլին», - «Շանթ» հեռուստանընկերության «Հեռանկար» հաղորդման ժամանակ ասել է Մնացականյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների նախորդ հանդիպումը հունվարի վերջին էր։
«Մենք բոլոր ուղղություններով ունեինք բավական երկար, բովանդակալից և խորքային աշխատանք: Եվ պետք է անցնեինք հաջորդ փուլերին, ինչին բացարձակապես պատրաստ էինք։ Բայց այս համավարակն իրապես խանգարեց և բերեց նոր իրողությունների, նոր զարգացումների, ներքաղաքական տարբեր արտահայտումների, նաև այս իրավիճակին հենց Ադրբեջանում», - ասել է նա։
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է՝ Հայաստանին, որպես հարմար թշնամի օգտագործելն, անընդունելի ու անարդյունավետ է։
«Շատ ավելի օգտակար կլինի, եթե Ադրբեջանը կարողանա ավելի արդյունավետ անդրադառնալ իր ներքաղաքական հարցերին, իր ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին, կոռուպցիային առնչվող հարցերին. ինքնուրույն՝ առանց մեզ օգտագործելու որպես հարմար թշնամի: Ինչ վերաբերում է նոր նախարարին, ես առիթ չեմ ունեցել իրեն հանդիպելու, իհարկե, սպասում եմ այդ հանդիպմանը: Սկզբունքորեն պատիվ ունեմ այսօր քաղաքական պատասխանատվություն կրելու, տանելու այս բանակցային գործընթացն արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով: Ես արտահայտել եմ այն բոլոր մոտեցումները, որոնք Հայաստանի դիրքորոշման հիմքում են և պատրաստ եմ աշխատել յուրաքանչյուրի հետ, իհարկե, համաչափ պատասխանատվություն կրող անձի, արտաքին գործերի նախարարի հետ՝ այս գործընթացն առաջ տանելու համար, անկախ նրանից, թե ով է այդ անձը: Բնականաբար, ակնկալում եմ, որ գործ կունենամ կառուցողական և պատասխանատու անձի հետ, որի հետ կսկսեմ աշխատել», - ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։

«Жду встречи» – Зограб Мнацаканян о работе с новым главой МИД Азербайджана
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что ждет встречи с новым главой МИД Азербайджана.
«Я лично не имел непосредственного общения по простым причинам. Для нас сейчас очень важно, чтобы мы наилучшим образом закрепили эту деэскалацию и подготовились к следующему этапу работы», - заявил в эфире телеканала «Шант» глава МИД Армении.
Он напомнил, что предыдущая встреча глав МИД Армении и Азербайджана состоялась в январе.
«У нас по всем направлениям была довольно длительная, содержательная и глубокая работа. И мы должны были перейти к следующим этапам, к чему были абсолютно готовы. Но эта пандемия действительно помешала и привела к новым реалиям, новым развитиям, различным внутриполитическим процессам, а также к этой ситуации в Азербайджане», - сказал он.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что использование Армении как удобного врага, неприемлемо и неэффективно.
«Будет намного полезнее, если Азербайджан сможет более конструктивно относиться к своим внутриполитическим вопросам, к касающимся демократии, прав человек, коррупции вопросам: самостоятельно – не используя нас как удобного врага. Что касается нового министра, то у меня не было повода встречаться с ним. Конечно, я жду этой встречи. Сегодня я принципиально имею честь нести политическую ответственность, вести этот переговорный процесс на уровне министров иностранных дел. Я высказывал все те подходы, которые лежат в основе позиции Армении и готов работать для продвижения этого процесса с любым, конечно, несущим соразмерную ответственность лицом, министром иностранных дел, независимо от того, кто этот человек. Естественно, ожидаю, что буду иметь дело с конструктивным и ответственным человеком, с которым начну работать», - сказал Зограб Мнацаканян.