Խաբարովսկում տեղի է ունենում հերթական հավաքը՝ ի աջակցություն Ֆուրգալի
Խաբարովսկում անցկացվում է ևս մեկ չարտոնված հանրահավաք՝ ի աջակցություն ձերբակալված նախկին նահանգապետ Սերգեյ Ֆուրգալի, հայտնում են քաղաքապետարանից:
«Այս անգամ մասնակցում է մոտ 3500 մարդ: Նրանք հավաքվել են երկրամասի կառավարության մոտ գտնվող հրապարակում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ակցիան ընթանում է խաղաղ: Դրա մասնակիցներից ոմանք կոչ են անում ազատել նախկին մարզպետին կամ հրապարակային դատական նիստ անցկացնել:
«Կոչերն անում են միայն նախաձեռնող խմբի անդամները, մյուս մարդիկ, ընդհանուր առմամբ, հանգստանում են, խոսում են կյանքից», - նշել են քաղաքապետարանում:
Ֆուրգալին սատարելու հավաքներն անցկացվում են հուլիսի 11-ից, այն բանից հետո, երբ նա ձերբակալվել է 2000-ականների սկզբին հանցավոր խմբավորման մեջ ներգրավվելու և ձեռնարկատերերի պատվերով սպանություններ կազմակերպելու կասկածանքով:

В Хабаровске проходит очередной митинг в поддержку Фургала
В Хабаровске проходит очередной несанкционированный митинг в поддержку арестованного экс-губернатора Сергея Фургала, сообщает мэрия.
"На этот раз она собрала на площади у краевого правительства около трех с половиной тысяч человек", — говорится в сообщении.
Акция проходит мирно. Некоторые ее участники призывают освободить бывшего губернатора или провести открытое судебное заседание. "Призывы звучат только от инициативной группы, люди в основном отдыхают, разговаривают о жизни", — сообщает мэрия.
Митинги в поддержку Фургала проходят с 11 июля, после того как его арестовали по подозрению в причастности к преступной группировке и организации заказных убийств предпринимателей в начале 2000-х годов.