«Հրապարակ». ԱԱԾ-ն նոր գործ է հարուցել Վանեցյանի դեմ
«Երեկ մենք գրել էինք, որ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ է կոորդինացնում ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի դեմ հարուցված քրեական գործերի ընթացքը։ Երեկ ԱԱԾ-ն նրան հրավիրել էր հարցաքննության՝ պաշտոնական լիազորությունների չարաշահման մեղադրանքով։ Ապա հայտարարեց, որ «Արթուր Վանեցյանը, անտեսելով օրենքով սահմանված տարիքային սահմանափակումները, 2018 թ. հուլիսի 18-ի հրամանով ավագ խմբի պաշտոնում (բաժնի պետ) է նշանակել նախկինում ծառայությունից արձակված 51 տարեկան փոխգնդապետի», ինչն ԱԱԾ նախկին տնօրենն ու նրա փաստաբանն անհեթեթություն և օրենքի չիմացություն որակեցին։
Եվ քանի որ մեղադրանքն, իրոք, անհեթեթ է, ու քաղաքական միտումը՝ ակնհայտ, երեկ, մեր տեղեկություններով, արդեն նյութերի նախապատրաստումը մերժվել է, և այս գործը դեռ չհարուցված՝ փակվել է։ Սակայն, քանի որ վարչապետի հրահանգը շատ խիստ է՝ ամեն գնով հետապնդում սկսել Վանեցյանի դեմ, երեկ ԱԱԾ-ն նոր գործ է երկնել, և անգամ մարդ են ձերբակալել։ Հիմա էլ փորձում են ապօրինի զենքի մեղադրանք ներկայացնել Արթուր Վանեցյանին:
«Այս սցենարի զավեշտն այն է, որ զենքը, որն իբր ապօրինի է և պատկանում է Վանեցյանին, գտնվում է ոչ թե նրա տնօրինության տակ, ասենք՝ իր տանը կամ գրասենյակում, այլ՝ ԱԱԾ-ում։ Մեզ հանձնարարել են հայտարարել, թե իբր ԱԱԾ-ի աշխատասենյակներից մեկում հայտնաբերվել է մի ապօրինի զենք, որը պատկանում է Ա․ Վանեցյանին», - ասաց ԱԱԾ մեր աղբյուրը:
Ի դեպ, «ապօրինի» զենքը գտնվելիս է եղել ԱԱԾ սպառազինության բաժնում, որի պետն այժմ ձերբակալված է։ ԱԱԾ-ից մեզ ասացին՝ պաշտոնական հաղորդագրություն կտարածեն»։

«Грапарак»: Служба национальной безопасности возбудила новое дело против Ванецяна
Газета «Грапарак» пишет, что Никол Пашинян лично координирует ход уголовного дела, возбужденного против бывшего директора Службы национальной безопасности, председателя партии «Родина» Артура Ванецяна. Вчера Артур Ванецян был вызван на допрос по обвинению в злоупотреблении должностными полномочиями. Затем было распространено заявление, что «Артур Ванецян, проигнорировав возрастные ограничения, приказом от 18 июля 2018 года назначил на должность в СНБ человека в возрасте 51 года, который ранее был освобожден от службы в воинском звании подполковника», что бывший директор СНБ и его адвокат назвали нелепостью и незнанием закона.
И поскольку обвинение на самом деле нелепое, а политический мотив – явный, вчера, по сведениям издания, подготовка материалов по уголовному делу была отменена, и это дело закрылось, даже еще не начавшись. Однако поскольку от премьер-министра поступило  очень строгое указание – начать любой ценой уголовное преследование против Ванецяна, вчера СНБ было сотворено новое дело, даже задержали человека. Сейчас пытаются предъявить Артуру Ванецяну обвинение в  незаконном хранении оружия.
«Весь абсурд этого сценария в том, что оружие, которое якобы незаконное и принадлежит Ванецяну, находится не в его распоряжении, к примеру – не в его доме или офисе, а в СНБ. Нам поручили объявить, что якобы в одном из кабинетов СНБ найдено какое-то незаконное оружие, которое принадлежит Артуру Ванецяну», - сказал источник газеты в СНБ.
Кстати, «незаконное» оружие находилось в отделе вооружений СНБ, начальник которого сейчас задержан. Изданию сообщили в СНБ, что распространят официальное сообщение.