Բագրատյանն այն պատգամավորներից էր, ով առանց ընդվզման, համաձայնել է քաղաքական ղեկավարության բոլոր որոշումներին. Գևորգ Պետրոսյան
03/08/2020 12:57
Սերգեյ Բագրատյանի հարցը խմբակցությունում չենք քննարկել, իսկ ցուցակի հաջորդ համարի վերաբերյալ քննարկում կարող է լինել միայն այն դեպքում, երբ վերջինս մանդատը վայր դնի: Բայց քանի որ Բագրատյանը մանդատը վայր չի դնում, և նրա տեղը չի ազատվում, բնականաբար, նման քննարկում չի կարող լինել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը:
«Ես այս ընթացքում Սերգեյ Բագրատյանի հետ չեմ հանդիպել, խմբակցությունից դուրս գալու նրա որոշման շուրջ չենք զրուցել: Եթե չեմ սխալվում, խմբակցությունից ոչ ոք նրան չի հանդիպել, այդ թվում՝ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը», - ասաց մեր զրուցակիցը:
Հարցին՝ զուտ բարոյական տեսանկյունից ինչպե՞ս է գնահատում Բագրատյանի քայլը, Գևորգ Պետրոսյանը պատասխանեց՝ յուրաքանչյուր մարդ ինքն է կրում իր գործողությունների պատասխանատվությունը:
«Չեմ կարող ասել՝ նրա համար սա որքանով է բարոյական, որքանով՝ ոչ: Բայց եթե մի մարդ Ազգային ժողովում հայտնվում է ոչ իր ջանքերով, ուրեմն ճիշտ է, որ նման իրավիճակներում մանդատը վայր դնի, ոչ թե հայտնվի այլ ճամբարում կամ համագործացի այլ ուժերի հետ: Դա իր խնդիրն է:
Իհարկե, ցանկացած պատգամավորի իրավունքն է լքել խմակցությունը՝ ընդ որում առանց պատճառաբանության, բայց բարոյական իմաստով նա պարտավոր է պատճառաբանել: Սերգեյ Բագրատյանը խորհրդարանում հայտնվել է ԲՀԿ-ի կազմում և թիմից առանց լուրջ պատճառաբանության հեռանալը հարգանքի բացակայության նշան է», - ասաց Պետրոսյանը:
Պատգամավորի խոսքով, ամենևին համոզիչ չէր իր նախկին գործընկերոջ ֆեյսբուքյան գրառումը, թե իբր իր քաղաքական դիրքորոշումն էականորեն տարբերվել է ԲՀԿ քաղխորհրդի որոշումների բովանդակությունից, ինչն է հեռանալու որոշման պատճառ է դարձել:
«Ոչ մի տարաձայնություն էլ չի եղել: Նա այն պատգամավորներից էր, ով առանց որևէ ընդվզման համաձայնել է քաղաքական ղեկավարության բոլոր որոշումներին: Սերգեյ Բագրատյանն առաջինն է ձեռք բարձրացրել՝ երբեմն նաև շատ կասկածելի հանգամանքներում, որովհետև, երբ առանձին քննարկումներում նա եղել է այլ կարծիքի, բայց քաղխորհրդի ամբողջ կազմով քնարկման ժամանակ այլ բան է ասվել, նա անմիջապես ձեռք է բարձրացրել:
Ավելի ազնիվ կլիներ, եթե Բագրատյանը հայտարարեր, որ կան խմբակցությունը լքելու այլ պատճառներ կամ պարզապես ասել, որ այլևս չի ցանկանում համագործակցել ԲՀԿ-ի հետ: Բայց անհիմն պատճառներ բերելն ուղղակի ամոթալի է քաղաքական գործչի համար: Նման թեթևամիտ հայտարարություն հեղինակելն ուղղակի պատգամավորի համար պատվաբեր չէ: Իսկ ԲՀԿ-ն առանց նրա էլ հաստատ շարունակելու է շարժվել առաջ», - ամփոփեց Գևորգ Պետրոսյանը:

Сергей Багратян из тех депутатов, кто без какого-либо сопротивления соглашался со всеми решениями политсовета – Геворк Петросян
03/08/2020 15:21
Вопрос Сергея Багратяна не обсуждался во фракции, а обсуждение по поводу следующего номера в списке может состояться только в том случае, если он сложит мандат. Но поскольку Багратян не собирается сложить мандат и его место не освобождается, то естественно, такого обсуждения не может быть, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян.
«Я за этот период не встречался с Сергеем Багратяном, не беседовал с ним по поводу его решения выйти их фракции. Если не ошибаюсь, никто из фракции не встречался с ним, в том числе и руководитель фракции Гагик Царукян», - сказал Геворк Петросян.
На вопрос, а как он оценивает шаг Сергея Багратяна с моральной точки зрения, Геворк Петросян ответил – каждый человек сам несет ответственность за свои поступки.
«Не могу сказать, насколько это морально или аморально для него? Но если человек оказывается в парламенте не за счет своих усилий, то верно, чтобы в такой ситуации он сложил мандат, а не оказывался в другом лагере или сотрудничал с другими силами. Это его проблема.
Конечно, любой депутат имеет право покинуть фракцию, причем без объяснения, но в моральном плане он обязан аргументировать это. Сергей Багратян оказался в парламенте в составе партии «Процветающая Армения», и уход из команды без серьезных аргументов – это признак отсутствия уважения», - сказал Геворк Петросян.
По словам депутата, запись бывшего коллеги в Facebook о существенных  отличиях его политических позиций от содержания принятых политсоветом партии «Процветающая Армения» решений отнюдь неубедительна.
«Не было никаких разногласий. Он их тех депутатов, кто без какого-либо сопротивления соглашался со всеми решениями политического совета. Сейгей Багратян всегда первым поднимал руку, иногда даже в очень сомнительных обстоятельствах, поскольку в личных обсуждениях он выражал одно мнение, а во время обсуждения в составе политсовета говорилось другое, но он сразу поднимал руку.
Было бы честнее, если бы Багратян заявил, что есть другие причины для ухода из фракции или просто сказал бы, что больше не хочет сотрудничать с «Процветающей Арменией». Но приводить безосновательные причины, просто стыдно для политического деятеля. Быть автором подобного легкомысленного заявления просто не делает чести депутату. А «Процветающая Армения» и без него продолжит двигаться вперед», - резюмировал Геворк Петросян.