Հերթական խայտառակությունը. Նորքի այգիները վաճառքի են հանվել. Վահագն Վարագյան
«Կանաչ ապագա» ՀԿ նախագահ Վահագն Վարագյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ Նորքի այգիները վաճառքի են հանվել.
«Ողջ աշխարհում գլոբալ տաքացման դեմ պայքարում են անտառածածկ տարածքների ավելացմամբ, իսկ ի՞նչ են անում Հայաստանի վարչապետն ու Երևանի քաղաքապետը:
Մայրաքաղաքում փոխանակ անտառային շերտերը ու կանաչ գոտիներն ավելացնեն, օրը ցերեկով Մաշտոցի պուրակի առողջ ծառեր են հատում, որի հետևանքով վերանում է ոչ միայն կանաչ գոտին, այլև տարիներ շարունակ գործունեություն ծավալած պայքարիստների մի ողջ տեսակ, որը հիմա կամ պետական բարձր պաշտոնների է, կամ էլ կողքից դրանց սատարող արտահաստիքային ֆեյսբուքյան ստատուսագրի գործ է անում:
Այս տարի Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում մեկ հեկտարից ավել կանաչ գոտի վառվեց, որովհետև Երևանի խեղկատակ քաղաքապետը «մոռացել էր» խոտն ու ծառերը ամռան ամիսներին ջրել: Ձայն չկա: Այս տարի Հայաստանի անտառների 11.575 հեկտարը կերել են թրթուրները՝ Շրջակա միջավայրի նախարարության տոտալ անգործության հետևանքով, ձայն չկա: Եվ սա այն դեպքում, երբ վերջին 2 տարիների ընթացքում սովորական սպառողի համար փայտի մեկ խորանարդ մետրի գինը 12.000 դրամից դարձել է 30.000 դրամ: Այսինքն՝ կառավարության մատը մատին չտալու հետևանքով գյուղացին, որ գազով տաքանալու համար համապատասխան եկամուտներ չունի, դժվարություններ ունի նաև վառելափայտով տաքանալու հարցում: Բայց Նորքի այգիների հարցն այդ դեպքը չէ:
Հավատացեք, Նորքի 2 հեկտար այգիների տարածքի վաճառքի դեպքում երևանցիները ստիպված են լինելու մոռանալ թթվածին շնչելու մասին», - գրել է Վարագյանը։

Ваагн Варагян: Очередной позор – выставлены на продажу сады Норка
Председатель экологической инициативы «Зеленое будущее» Ваагн Варагян сообщал на своей странице в Facebook о том, что сады Норка выставлены на продажу.
«Во всем мире ведут борьбу против глобального потепления за счет увеличения лесных массивов, а что делают премьер-министр Армении и мэр Еревана?
Вместо того чтобы увеличивать в столице лесные массивы и зеленые зоны, вырубают здоровые деревья на территории сквера Маштоца, в результате чего исчезают не только зеленые зоны, но и целый тип занимающихся активизмом на протяжении лет, которые сейчас либо находятся на государственных должностях, либо заняты внештатным написанием статусов в их поддержку в Facebook.
В этом году на Цицернакабердской возвышенности сгорели территории больше одного гектара, так как шут – мэр Еревана «забыл», что траву и деревья нужно поливать летом. Ни звука… В этом году  в Армении уничтожили листву на территории 11.575 гектаров в результате тотального бездействия министерства окружающей среды. Ни звука… И это в том случае, когда за последние два года цена за один метр древесины повысилась для обычного потребителя с 12.000 драмов до 30.000 драмов. То есть, вследствие того, что правительство ничего не делает, жители сел, не имеющие соответствующий доход для обогрева, сталкивается также с трудностями в вопросе отопления древесиной. Но вопрос садов Норка – не тот случай.
Поверьте, в случае продажи 2 гектаров территории садов Норка ереванцы вынуждены будут забыть о возможности дышать кислородом», - написал Ваагн Варагян.