Ամենահարուստ երկրները կորոնավիրուսային պատվաստանյութերի համար հերթ են կանգնել
Միացյալ Նահանգները, Մեծ Բրիտանիան, Ճապոնիան և Եվրամիությունը պայմանավորվել են գնել  կորոնավիրուսային պատվաստանյութի 1,3 միլիարդ չափաբաժին, որը դեռ չի մշակվել: Այս մասին հայտնել է Bloomberg-ը՝ հղում անելով Airfinity վերլուծական ընկերության ուսումնասիրությանը:
Այսպես, ԱՄՆ-ը և Մեծ Բրիտանիան պայմանագիր են կնքել  Sanofi и GlaxoSmithKline Plc-ի, Ճապոնիան՝ Pfizer- ի հետ: Գործակալությունը նշում է, որ Եվրամիությունը նույնպես «ագրեսիվորեն է տրամադրված» գնումների հարցում, սակայն չի նշվում, թե ում հետ են պայմանավորվել եվրոպական երկրները:
Այսպիսով, չնայած այն հանգամանքին, որ նոր տեսակի վիրուսի դեմ պատվաստանյութերի արդյունավետությունը դեռ ապացուցված չէ, դրանց զգալի մասն արդեն «վերապահվել» է հարուստ երկրների կողմից, և, ամենայն հավանականությամբ, գործարքների քանակը միայն կաճի: Վերլուծաբանները նշում են, որ չափաբաժինները կարող են չբավարարել 7,8 միլիարդ մարդու համար, իսկ աղքատ պետությունները կլինեն «վերջին շարքում»:
Նման իրավիճակ էր 2009-ին, երբ հարուստ երկրները մենաշնորհեցին խոզի գրիպի պատվաստանյութի մատակարարումը:

Богатейшие страны выстроились в очередь за вакциной от коронавируса
CША, Великобритания, Япония и страны Евросоюза договорились о закупке 1,3 миллиарда доз вакцины от коронавируса, которую еще не создали. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на исследование аналитической компании Airfinity.
Так, США и Великобритания подписали соглашение с Sanofi и GlaxoSmithKline Plc, Япония — с Pfizer. Евросоюз также "агрессивно настроен" при закупках, отмечает агентство, однако не уточняет, с кем европейские страны заключили договор.
Таким образом, несмотря на то, что эффективность вакцин от нового типа вируса еще не доказана, значительное их число уже "зарезервировано" богатыми странами и, скорее всего, число сделок будет только расти. Аналитики отмечают, что на 7,8 миллиарда человек доз может не хватить, и бедные государства окажутся "последними в очереди".
Похожая ситуация была в 2009 году, когда богатые страны монополизировали поставки вакцины от свиного гриппа.