Լուկաշենկոն հաստատել է Բելառուսի սահմանադրությունը փոխելու իր մտադրությունները
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, որը առաջադրվել է նախագահի պաշտոնում վեցերորդ ժամկետում, հաստատել է հանրապետական հանրաքվե անցկացնելու և հանրապետության սահմանադրության փոփոխության մտադրությունը:
«Ինչպես փոխվել է Բելառուսը, այնպես էլ մենք ենք փոխվել: Բելառուսների պատրաստակամությունը` ստանձնել երկրի ճակատագիրն ակնհայտ է: Եվ այդ պատասխանատվության աստիճանը կսահմանի հենց ժողովուրդը: Բայց ըստ օրենքի, ոչ թե փողոցներում և հրապարակներում, այլ իրավական հարաբերությունների միջոցով՝ սահմանադրությամբ», - ասվում է Լուկաշենկայի նախընտրական ծրագրում, որը հրապարակվել է երեքշաբթի օրը «Զվեզդա» պետական   թերթում:
Ինչպես նշել է նախագահը, ազգային քննարկումների ընթացքում բելառուսները կսահմանեն իրենց իրավունքներն, ազատությունները և պարտականությունները, ինչպես նաև պետական   մարմինների լիազորությունները:

Лукашенко подтвердил намерения изменить конституцию Белоруссии
Президент Белоруссии Александр Лукашенко, который баллотируется на шестой срок, подтвердил намерения провести республиканский референдум и изменить конституцию республики.
"По мере того как менялась наша Белоруссия, менялись и мы. Готовность белорусов взять на себя ответственность за судьбу страны очевидна. И степень этой ответственности установит сам народ. Но по закону! Не на улицах и площадях, а через правовые отношения. Давайте начнем с конституции", - говорится в предвыборной программе Лукашенко, которая опубликована во вторник в государственной газете "Звезда".
Как отметил президент, белорусы во время общенационального обсуждения определят свои права, свободы и обязанности, а также полномочия органов государственной власти.