Ամուլսարի հանքարդյունաբերական ծրագիրը պետք է փակվի. Հայտարարություն
Ազգային-ժողովրդավարական բևեռի նախաձեռնող խումբը Ամուլսարի շուրջ ստեղծված խնդրի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Կառավարության աջակցությամբ և հովանավորությամբ Լիդիան ընկերությունն իր վարձած պահնորդական կազմակերպության միջոցով գործնական քայլեր է կատարում՝ փորձելով իրագործել Ամուլսարի հանքարդյունաբերական ծրագիրը։ Պահնորդական կազմակերպության ակնհայտորեն ինքնիրավչական և սադրիչ գործողությունները չեն խափանվում, մինչդեռ ոստիկանությունը կազմ ու պատրաստ է Ամուլսարի պահապանների հակադարձ քայլերը բռնությամբ չեզոքացնելուն։
Հաշվի առնելով, որ Ամուլսարի հանքարդյունաբերական ծրագրի իրականացման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մեծ մասը կվերածվի թունավոր անապատի՝
1) Ամուլսարի պահապաններին, Ջերմուկի և հարակից բնակավայրերի բնակիչներին, ինչպես նաև երկրի ու իրենց սերունդների ապագայի մասին մտածող բոլոր քաղաքացիներին ու հայերին կոչ ենք անում համախմբվել՝ հնարավոր բոլոր իրավական միջոցներով Ամուլսարի հանքարդյունաբերական ծրագիրը խափանելու նպատակով,
2)կառավարությունից պահանջում ենք արդյունավետ միջամտությամբ դադարեցնել Լիդիանի ապօրինի գործունեությունը և մեկընդմիշտ փակել Ամուլսարի հանքարդյունաբերական ծրագիրը։
Կառավարությանը զգուշացնում ենք, որ հակառակ պարագայում Երևանում նախաձեռնվելու են բողոքի և քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաներ»։

Программа разработки Амулсарского рудника должна быть закрыта – заявление
Инициатива «Национально-демократический полюс» распространила заявление в связи создавшейся вокруг Амулсарского рудника ситуацией.
«При поддержке и спонсорстве правительства Армении компания «Lydian Armenia» посредством нанятой охранной службы предпринимает шаги для реализации программы эксплуатации Амулсарского рудника. Очевидный произвол и провокационные действия охранной службы никак не пресекаются, тогда как полиция готова насильственными методами нейтрализовать ответные действия защитников Амулсара.
Учитывая, что в результате реализации программы эксплуатации Амулсарского рудника вся территория Армении превратится в отравленную ядохимикатами пустыню:
1) Призываем защитников Амулсара, жителей Джермука и прилегающих населенных пунктов, а также всех обеспокоенных будущим страны и своих потомков граждан объединиться и всеми возможными законными средствами препятствовать реализации проекта по эксплуатации Амулсарского рудника.
2)требуем от правительства эффективного вмешательства, приостановления незаконной деятельности компании «Lydian Armenia» и закрытия раз и навсегда программы разработки Амулсарского рудника.
Предупреждаем правительство, что в обратном случае в Ереване будут инициированы акции протеста и гражданского неповиновения», - говорится в заявлении.