Դուք ի՞նչ եք կարծում, մարտի 2-ին մենք հանգիստ քնա՞ծ ենք եղել, մենք նույնպես անհանգստացել ենք, ինչպես այդ մարդկանց ծնողները. Յուրի Խաչատուրով
04/08/2020 16:51
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։
Գործով անցնող Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանն ասաց, թե իր պաշտպանյալին գործի վերաբերյալ ռուսերեն թարգմանություննները չեն տրամադրվել, չի տրամադրվել անգամ խափանման միջոցի վերաբերյալ թարգմանությունը։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը պատասխանեց, որ մասնակի է բավարարում Խաչատուրովի պաշտպանի միջնորդությունը։ Նա ասաց, թե Խաչատուրովին կտրամադրվի իր նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի վերաբերյալ դատարանի որոշման թարգմանությունը, իսկ մնացած մասով մերժեց։
«Դուք կանխակալ բացասական վերաբերմունք ունեք Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ», - դիմելով դատավոր Աննա Դանիբեկյանին՝ ասաց Միհրան Պողոսյանը։
Խոսեց նաև Յուրի Խաչատուրովը՝ կիսելով պաշտպանի տեսակետը։
«Ես կարող եմ հայտարարել, որ դուք կանխակալ վերաբերմունք ունեք իմ նկատմամբ», - ասաց Խաչատուրովը։
Նրա խոսքով՝ երբ քննիչ Մուշեղյանն իրեն հրավիրել է որպես վկա, ասել է, որ իրեն մեղադրանք են առաջադրում սահմանադրական կարգը տապալելու համար, որի համար պատիժ է սահմանվում 15 տարին։
«Որպեսզի մենք պայմանավորվեինք սահմանադրական կարգը տապալելու համար, նախ ես պետք է հանդիպեի նախագահին, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանին փետրվարի 23-ից հետո չեմ հանդիպել ու մեր հանդիպումը տեղի է ունեցել միայն այս դատական նիստի շրջանակներում։ Հնչեցին խոսքեր, թե մարդկային կյանքը թանկ է ու կարևոր, իսկ դուք ի՞նչ եք կարծում, մարտի 2-ին մենք հանգիստ քնա՞ծ ենք եղել, մենք նույնպես անհանգստացել ենք, ինչպես այդ մարդկանց ծնողները», - ասաց Խաչատուրովը։

Как Вы считаете, мы 2 марта спокойно спали? Мы беспокоились так же, как и родители этих людей – Юрий Хачатуров
04/08/2020 17:51
В суде общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Анны Данибекян продолжаются слушания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Адвокат Юрия Хачатурова Мигран Погосян заявил, что его подзащитному не предоставили русский перевод материалов дела, не предоставлен также перевод решения о мере пресечения.
Судья Анна Данибекян ответила, что частично удовлетворяет ходатайство адвоката Юрия Хачатурова. Она отметила, что Юрию Хачатурову будет предоставлен перевод решения суда об избрании меры пресечения, а по остальной части ходатайство отклонено.
«Вы проявляете предвзятое негативное отношение к Юрию Хачатурову», - обратившись судье, сказал Мигран Погосян.
Юрий Хачатуров также выступил, отметив, что разделяет мнение адвоката.
«Я могу заявить, что у вас предвзятое отношение ко мне», - сказал он.
По его словам, когда следователь Мушегян пригласил его в качестве свидетеля, то сказал, что ему предъявляется обвинение в свержении конституционного строя, за которое устанавливается наказание сроком на 15 лет.
«Чтобы мы говорились о свержении конституционного строя, я должен был встретиться с президентом, а я после 23 февраля не встречался Робертом Кочаряном, и наша встреча состоялась только в рамках этого судебного заседания. Прозвучали слова, что жизнь людей дорога и важна, а как Вы считаете, 2 марта мы спокойно спали? Мы беспокоились так же, как и родители этих людей», - сказал Юрий Хачатуров.