Թուրքիայի և Ադրբեջանի օդուժի թռիչքները Հայաստանի ու Արցախի համապատասխան համակարգերի դիտարկման տիրույթում են. Աբրահամյան
04/08/2020 13:11
Թուրքիայի և Ադրբեջանի օդուժի թռիչքները Հայաստանի ու Արցախի համապատասխան համակարգերի դիտարկման տիրույթում են։
Ցանկացած ինքնաթիռի, ուղղաթիռի օդ բարձրանալը, տարբեր ուղղություններով շարժվելը ֆիքսվում է։ Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
Հակառակորդի օդուժի՝ սահմանից վտանգավոր հեռավորության վրա գտնվելու, սպառնալիք ստեղծելու պարագայում, ՀՕՊ համակարգերը ըստ նախապես հաստատված ընթացակարգերի, օպերատիվ քայլեր են ձեռնարկում, նշել է նա։

Полеты воздушных сил Турции и Азербайджана находятся в центре наблюдения соответствующих систем Армении и Арцаха – Тигран Абрамян
04/08/2020 13:41
Полеты воздушных сил Турции и Азербайджана находятся в центре наблюдения соответствующих систем Армении и Арцаха. Фиксируется взлет любого самолета, вертолета, передвижение в разных направлениях, написал на своей странице в Facebook бывший советник президента Арцаха, руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян.
«В случае нахождения воздушных сил противника на опасном расстоянии от границы, создания угрозы, системы ПВО предпринимают оперативные шаги в соответствии с заранее утвержденными процедурами», - отметил он.