Կառավարությունը պետք է առավել օրակարգային դարձնի լիբանանահայության ներհոսքը ՀՀ ապահովող ծրագրերի մշակումը. Արաբագետ
05/08/2020 14:14
Երեկ Բեյրութում հնչած պայթյունների առնչությամբ երկու վարկած է շրջանառվում՝ արտաքին միջամտության հնարավորություն և ներքին խնդիրներ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը:
«Ինչ վերաբերում է առաջին վարկածին, ապա խոսքն Իսրայելի միջամտության մասին է: Սակայն հաշվի առնելով պայթյունի և՛ հումանիտար, և՛ նյութական հետևանքները, պետք է բացառել, որ պայթյունն արտաքին միջամտության հետևանք է, որովհետև նման աղետալի հետևանքները որևէ արտաքին դերակատար չի կարող մարսել: Դրա ուղղակի պատասխանը պատերազմ հայտարարելն է:
Իսրայելական հետախուզությունը բավականաչափ զգույշ է, նման լուրջ բացթողում չէր կարող թույլ տալ», - ասաց մեր զրուցակիցը:
Արմեն Պետրոսյանը միաժամանակ շեշտեց՝ ինքն անձամբ հակված է այն տեսակետին, որ տեղի ունեցածն անփութության հետևանք է, քանի որ նիտրատի պաշարները Բեյրութի նավահանգստի պահեստներում պահեստավորված են մի քանի տարի շարունակ:
«Դրանց նկատմամբ հետևողական մոտեցում չի ցուցաբերվել, ինչն էլ հանգեցրեց երեկվա աղետալի միջադեպին», - ասաց արաբագետը:
Հարցին՝ որքա՞ն մեծ է հավանականությունը, որ Բեյրութում տեղի ունեցած միջադեպը լիբանանահայության՝ դեպի Հայաստան ներգաղթի մեծ ալիք ծնի, արաբագետը պատասխանեց.
«Ընդհանուր առմամբ, լիբանանհայության արտագաղթի կանխատեսումներն օրակարգային են եղել դեռևս անցյալ տարվա հոկտեմբերից, երբ այդ երկրում սկիզբ առան սոցիալ-տնտեսական, քաղաքաան ճգնաժամերը, բողոքի գործողությունները, որոնք ավելի մեծ հետևանքներ ունեցան արդեն կորոնավիրուսի ֆոնին: Այսինքն՝ ավելի ու ավելի կանխատեսելի է դառնում, որ այս բոլոր գործոնների ազդեցության ներքո լիբանանահայության արահոսքն առավել առարկայական կդառնա:
Սակայն հակված չեմ կարծել, որ Բեյրութում հնչած պայթյունները կարող են շատ ավելի արագացնել արտագաղթի տեմպերը: Բայց այն, որ պայթյունների հետևանքները կարող են ավելի սրել սոցիալ-տնտեսական վիճակն, ակնհայտ է», - ասաց Արմեն Պետրոսյնաը:
Ամփոփելով՝ արաբագեը նշեց, որ ՀՀ կառավարությունն, ամեն դեպքում պետք է առավել օրակարգային դարձնի լիբանանահայության ներհոսքը Հայաստան ապահովող տարբեր ծրագրերի մշակումը:

Правительство должно разработать программы для обеспечения притока в страну ливанских армян – Армен Петросян
05/08/2020 15:36
В связи с произошедшими вчера в Бейруте взрывами муссируются две версии – возможность внешнего вмешательства и внутренние проблемы, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am арабовед Армен Петросян.
«Что касается первой версии, то речь идет о вмешательстве Израиля. Однако учитывая и гуманитарные, и материальные последствия взрыва, нужно исключать, что взрыв – результат внешнего вмешательства, поскольку подобные катастрофические последствия никакому руководителю иностранного государства не удастся переварить. Прямой ответ на это – объявление войны.
Израильская разведка довольно осторожна и не могла допустить такого серьезного упущения», - сказал Армен Петросян.
Он отметил, что склоняется к той точке зрения, что произошедшее является следствием халатности, поскольку запасы нитрата складируются в порту Бейрута уже в течение нескольких лет подряд.
«К этому вопросу не проявлялся последовательный подход, что привело ко вчерашнему трагическому инциденту», - сказал арабовед.
На вопрос, насколько вероятно, что произошедшая в Бейруте трагедия приведет к большому потоку мигрантов армян из Ливана, Армен Петросян ответил:
«В целом, прогнозы миграции ливанских армян были актуальны еще с октября прошлого года, когда в этой стране начались акции протеста, социально-экономический, политический кризисы, которые уже на фоне коронавируса имели больше последствий.
То есть все более прогнозируемо, что под влиянием всех этих факторов приток в Армению ливанских армян станет более предметным.
Однако я не считаю, что прозвучавшие в Бейруте взрывы могут намного ускорить темпы миграции. Но очевидно, что последствия взрывов могут обострить социально-экономическую ситуацию», - сказал Армен Петросян.
Резюмируя, арабовед отметил, что правительство Армении должно разработать различные программы для обеспечения притока в страну ливанских армян.