Մենք հավասարվում ենք Ադրբեջանի և Թուրքիայի պատմագիտությանը. սա ազգային խայտառակություն է. Լևոն Տեր-Պետրոսյան (ilur.am)
05/08/2020 18:31
Կրթության նախարարության կողմից Հայոց պատմության դասագրքերի չափորոշիչների վերաբերյալ ծագած բանավեճի առիթով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ilur.am կայքում իր դիրքորոշումն է հրապարակել։
«Բանավեճից տպավորություն է ստեղծվում, որ խորհրդային տարիների գռեհիկ-մատերիալիստական պատմագիտությանը Հայաստանի անկախությունից ի վեր փոխարինելու է գալիս ավելի գավառական, չափազանց վտանգավոր, հայդատական պատմագիտությունը։
Նիկողայոս Ադոնցի, Հակոբ Մանանդյանի, Սուրեն Երեմյանի և Գագիկ Սարգսյանի նման հսկաներ ունեցող հայ պատմագիտությունը իրավունք չունի իջնելու այս մակարդակին, որով, ըստ էության, մենք հավասարվում ենք Ադրբեջանի և Թուրքիայի պատմագիտությանը։ Եթե թուրքերն ու ադրբեջանցիները պատմությունը կեղծում են, դա չի նշանակում, որ մենք էլ պետք է կեղծիքների դիմենք։
Ավելի նվաստացուցիչ դեգրադացիա (ներողություն օտար բառ օգտագործելու համար) հնարավոր չէ պատկերացնել։
Չեմ ուզում ավելի խիստ բառեր օգտագործել, բայց սա ոչ այլ ինչ է, քան ազգային խայտառակություն, ամենևին ոչ վայել հիրավի փառահեղ պատմություն ունեցող հայ ժողովրդի՝ հազվագյուտ ազգերից մեկի համար, որ պետություն է ունեցել ավելի քան 2500 տարի առաջ և այսօր էլ պետություն ունի», - նշել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։

Мы уподобляемся историографии Азербайджана и Турции, это национальный позор – Левон Тер-Петросян (ilur.am)
05/08/2020 21:11
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян представил на сайте ilur.am свою позицию в связи с дискуссией по поводу внедренных министерством образования, науки, культуры и спорта новых критериев в учебниках «История Армении».
«От этой дискуссии создается впечатление, после независимости Армении на замену советской вульгарно-материалистичной историографии пришла более провинциальная, чрезвычайно опасная, айдатовская историография.
Армянская историография, имеющая таких гигантов как Николай Адонц, Акоп Манандян, Сурен Еремян и Гагик Саркисян не имеет права опускаться на такой уровень, которым, по сути, мы уподобляемся историографии Азербайджана и Турции. Если турки и азербайджанцы фальсифицируют историю, это не значит, что мы тоже должны прибегать к фальсификациям.
Более унизительной деградации (извините за иностранное слово) невозможно представить.
Не хочу использовать более резкие слова, но это не что иное как национальный позор, отнюдь недостойный имеющего воистину славную историю армянского народа – одной из редчайших наций, которая больше 2500 лет назад имела государственность и имеет государственность также сегодня», - отметил Левон Тер-Петросян.