Ուժերի ներածին չափով աջակցություն ենք ցուցաբերելու Լիբանանին. Զարեհ Սինանյանը կմեկնի Բեյրութ. ՀՀ վարչապետ (Տեսանյութ)
06/08/2020 11:13
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ կառավարության անունից ցավակցություն հայտնեց Լիբանանում պայթյունի հետևանքով զոհվածների ընտանիքերին ու շուտափույթ ապաքինում մաղթեց վիրավորներին:
«Լիբանանը Հայաստանի ամենամոտ բարեկամների շարքում է, երկու երկրներն ու ժողովուրդները կապված են պատմական ու մշակութային բազմաթիվ թելերով», - ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ այս դժվարին պահին Հայաստանը չի կարող անտարբեր մնալ Լիբանանի եղբայրական ժողովդրի ու Բեյրութի հայկական համայնքի կարիքենրի նկատմամբ:
«ՀՀ-ն օգնություն ցուցաբերելու իր պատրաստակամությունն է հայտնել այդ քաղաքին պատուհասած ողբերգության հետևանքները հաղթահարելու գործում, մենք ուժերի ներածին չափով աջակցություն ենք ցուցաբերելու Լիբանանի կառավարությանը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ ՀՀ կառավարությունը ԱԳՆ-ի ու Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի միջոցով մշտական կապի մեջ է Լիբանանի կառավարության ու համայնքային կառույցների հետ:
«Միաժամանակ, բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում էին անհատական նվիրաբերում ցուցաբերել, տեղեկացնում եմ, որ «Հայաստան«» համահայկական հիմնադրամի կողմից դրամական փոխանցումների համար հատուկ հաշվեհամար է բացվել Կենտրոնական բանկում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ որոշել են, որ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կմեկնի Բեյրութ ու տեղում համայքնի կարիքներին կծանոթանա, ՀՀ կառավարությանը կներկայացնի:

Мы в рамках своих возможностей окажем помощь Ливану, Заре Синанян отбудет в Бейрут – Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня на заседании правительства выразил от имени правительства соболезнования семьям погибших в результате взрыва в Бейруте и пожелал скорейшего выздоровления раненым.
«Ливан – в числе ближайших друзей Армении, две страны и народа связаны многочисленными историческими и культурными нитями», - сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что в этот тяжелое время Армения не может оставаться безразличной к нуждам братского народа Ливана и армянской общины Бейрута.
«Армения заявила о своей готовности оказать помощь в преодолении последствий этой страшной трагедии, мы в рамках своих возможностей окажем помощь правительству Ливана», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что правительство Армении через МИД и офис главного комиссара по делам Диаспоры находится на постоянной связи с правительством Ливана и армянскими общинными структурами.
«В то же время для всех тех, кто желает сделать пожертвования, сообщаю, что Всеармянский фонд «Айастан» открыл в Центральном банке специальный счет для денежных перечислений», - сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, принято решение, что главный комиссар по делам Диаспоры Заре Синанян отбудет в Бейрут, ознакомится на месте с нуждами армянской общины и представит правительству Армении.