Արցախում առաջիկա օրերին կվերանայվի սահմանափակ թվով մարդկանց մասնակցությամբ հանրային միջոցառումների անցկացման կարգը
06/08/2020 17:28
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել պարետատան հերթական նիստը:
Հանրապետությունում տիրող համավարակային իրավիճակի մասին զեկույցներով հանդես են եկել համապատասխան գերատեսչությունների ղեկավարներն ու պատասխանատուները:
ԱՀ պարետ, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանն նշել է, որ վերջին օրերին գրանցվել է նոր կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիների թվի կտրուկ նվազում, ինչը պայմանավորված է հանրապետությունում վարակի կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների հետևողական իրականացմամբ։
Պարետի խոսքով՝ հաշվի առնելով հիվանդության նոր դեպքերի բացակայությունը՝ շուտով կվերացվեն Մարտակերտի շրջանի Հաթերք և Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքների բնակիչների ազատ տեղաշարժման սահմանափակումները։
Երկրի ղեկավարը դրական է գնահատել համավարակի դեմ պայքարի ընթացքը և հանձնարարել շարունակել միջոցներ ձեռնարկել համավարակի կանխարգելման և հակահամաճարակային կանոնների պահպանման ուղղությամբ:
Նախագահ Հարությունյանը հավանության է արժանացրել նաև պարետի առաջարկությունը, համաձայն որի՝ առաջիկա օրերին կվերանայվի սահմանափակ թվով մարդկանց մասնակցությամբ հանրային միջոցառումների անցկացման կարգը՝ 20-ի փոխարեն թույլատրելով մինչև 60 անձի ներկայությունը:
Հանրապետության նախագահը միաժամանակ ընդգծել է, որ բացասական հետևանքներից զերծ մնալու համար սահմանափակումների որոշակի թուլացումը պետք է անվերապահորեն ուղեկցվի բոլոր օղակներում վերահսկողության խստացմամբ, և համապատասխան հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու մարմինների ղեկավարներին։

В Арцахе будет пересмотрен порядок проведения общественных мероприятий с участием ограниченного количества людей
06/08/2020 20:17
Под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна 6 августа состоялось очередное заседание комендатуры, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
С докладами об эпидемиологической ситуации в республике выступили руководители и ответственные сотрудники компетентных ведомств.
Комендант, министр территориального управления и развития Республики Арцах Жирайр Мирзоян отметил, что в последние дни регистрируется резкий спад количества инфицированных новым коронавирусом, что обусловлено последовательной реализацией мероприятий, направленных на предотвращение распространения инфекции в республике.
По словам коменданта, учитывая отсутствие новых случаев заболевания, вскоре будут сняты ограничения на свободное передвижение жителей общины Атерк Мартакертского района и общины Айгестан Аскеранского района.
Глава государства положительно оценил ход борьбы с эпидемией и поручил продолжить предпринимать меры по предотвращению пандемии и соблюдению эпидемиологических требований.
Президент Арутюнян одобрил также предложение коменданта, согласно которому в ближайшие дни будет пересмотрен порядок проведения общественных мероприятий с участием ограниченного количества людей и дано разрешение на присутствие 60 лиц вместо 20-ти.
Президент республики при этом подчеркнул, что определенное смягчение ограничений должно беспрекословно сопровождаться усилением контроля во всех звеньях во избежание негативных последствий, и дал соответствующие поручения руководителям компетентных органов.