Կորոնավիրուսի հետ կապված համաճարակային վիճակը թուլանում է. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Նոր տեսակի կորոնավիրուսի հետ կապված համաճարակային վիճակը թուլանում է, բայց ամենօրյա նոր դեպքերի հայտնաբերման թվերը շարունակում են բարձր մնալ, կառավարության նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք ունենք որոշակի վստահություն, որ դեպքերի հայտնաբերելիությունը բարձրացել է: Մենք այս առումով մարտավարութան որոշակի փոփոխության հնարավորություն ենք ստացել և, եթե նախկինում հոսքերը մեծ էին, հիմա առողջապահության նախարարությունը ավելի նախաձեռնող կլինի և ռիսկային տեղեր, խմբեր, գործարաններ սեփական նախաձեռնությամբ կգնա և ախտորոշում կիրականացնի, և սա այն ձևը կլինի, որը հնարավորություն կտա ինչ-որ կերպ հաղթահարել համաճարակը», - ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ ծայրահեղ ծանր վիճակում ունեն 68 պացիենտ, ծանր վիճակում՝ 300 պացիենտ:
«Թվերը նվազել են, բայց մեր վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ նման անկում կարողացել ենք արձանագրել հիմնականում դիմակի պարտադիր կրման կանոնները ներդնելու շնորհիվ և մեր ուղերձը հստակ է, որ հակահամաճարակային կանոնները պետք է խստագույնս պահպանվեն», - ասաց նա:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ նշեց, որ կայուն անկում կա:
Նա ասաց, թե այսուհետ եթե որևէ գործարանում, բանկերում, սուպերմարկետներում մի հոգու դրական դեպք են հայտնաբերում, չեն սպասում սիմպտոմներ ի հայտ գալուն, այլ բոլորին հայտնաբերում են:
«Մի քանի օրվա մեջ հոգեկան առողջության կենտրոններից մեկն ենք հետազոտել՝ միանգամից 350 հոգու և 25 դրական դեպք են հայտնաբերել, որոնք որևէ գանգատ չեն ունեցել», - ասաց նախարարը:

Эпидемиологическая ситуация стабилизируется – Никол Пашинян
Эпидемиологическая ситуация с коронавирусом нового типа стабилизируется, однако число ежедневных случаев заражения пока остается высоким,  заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Никоол Пашинян.
«У нас есть определенная уверенность, что выявляемость случаев заражения повысилась. Мы получили в этом смысле некоторую возможность изменения тактики, если раньше поток был высоким, то сейчас министерство здравоохранения может проявить большую инициативность, посещать представляющие больший риск места, заводы и проводить диагностику, что позволит как-то сдержать эпидемию», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что 68 пациентов находятся в крайне тяжелом состоянии, 300 – в тяжелом состоянии.
«Цифры снизились, но анализ показывает, что подобный спад зафиксирован благодаря внедрению требования об обязательном ношении масок. У нас есть четкий призыв –  строго соблюдать противоэпидемиологические правила», - сказал он.
Министр здравоохранения Арсен Торосян сообщил, что наблюдается стабильный спад. Он отметил, что если на каком-то заводе, в каком-нибудь супермаркете или дворе у кого-то подтверждается заражение, то они уже не ждут появления симптомов, а сразу  выявляют всех.
«За несколько дней мы провели обследование 350 человек в одном из центров психического здоровья, у 25 из них был подтвержден положительный результат, но никаких жалоб нет», - сказал министр.