Ոչ մի հայ, որ Լիբանանից գա Հայաստան, առանց կեցության վայրի չպետք է մնա. Զարեհ Սինանյան (Տեսանյութ)
Հայաստան վերադառնալու ցանկությամբ ինձ ուղիղ դիմող լիբանանահայեր կան, սակայն ավելի շատ ունենք մարդիկ, ովքեր անուղղակիորեն են դիմում, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ ի պատասխան Aysor.am-ի հարցին:
«Ես շաբաթ օրը մեկնում եմ Բեյրութ և տեղում շատ ավելի իրատեսորեն կծանոթանամ իրավիճակի հետ, որովհետև այս պահին, թվում է, որ Հայաստան գալ ցանկացողների թիվը շատ մեծ է, բայց չկա որևէ առարկայական, թվային հաշվարկ: Դրանով մեր գործը դժվարանում է», - ասաց նա:
Մեր մյուս հարցին՝ կառավարությունն ինչպե՞ս է լուծելու Հայաստան վերադարձած լիբանանահայերի կեցության հարցերը, Զարեհ Սինանայանը պատասխանեց՝ հիմա այդ ուղությամբ աշխատանքներ են տանում:
«Երևի սա ամենաբարդ հարցն է, բայց տրամադրված ենք այդ հարցին լուծում տալ: Ոչ մի հայ, որ գա Հայաստան, առանց կեցության վայրի չպետք է մնա, հետևաբար աշխատում ենք այդ ուղղությամբ», - ասաց նա:

Без жилья не должен остаться ни один армянин, который вернется из Ливана в Армению – Заре Синанян
Есть ливанские армяне, которые напрямую обратились ко мне с желанием вернуться в Армению, однако больше людей обращаются опосредованно, заявил сегодня в беседе с журналистами главный комиссар по делам Диаспоры Заре Синанян в ответ на вопрос Aysor.am.
«Я вылетаю в субботу в Бейрут и на месте ознакомлюсь с ситуацией более реально, поскольку в данный момент, кажется, что число желающих вернуться в Армению очень большое, но нет какого-то предметного, конкретного подсчета. Это затрудняет наше дело», - сказал он.
На вопрос Aysor.am, как правительство собирается решить вопрос жилья желающих вернуться на родину ливанских армян, Заре Синанян отметил, что сейчас ведутся работы в этом направлении.
«Наверное, это самый сложный вопрос, но мы намерены решить этот вопрос. Ни один армянин, который вернется в Армению, не останется без жилья, следовательно, мы работаем над этим», - сказал он.