Կիպրոսը Բեյրութում պայթյունի հետ կապված ռուսաստանցու է որոնում
Կիպրոսի անվտանգության ծառայությունները՝ Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի հետաքննության շրջանակներում, հետախուզում են հայտարարել ռուսաստանցի գործարարի նկատմամբ: Այս մասին հայտնում է հունական «Պրոտո թեման»:
Ըստ պարբերականի՝ 2014 թվականին լիբանանյան իշխանությունները ձերբակալել են Իգոր Գրեչուշկինի նավը և առգրավել 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատ: Բեռը տեղափոխվել է նավահանգստի պահեստ, որտեղ գտնվում էր մինչև աղետալի պայթյունը:
«Կիպրոսի իշխանությունները մոբիլիզացվել են և փնտրում են այս պատմության սկզբնակետերը: Ռուսաստանի քաղաքացի Իգոր Գրեչուշկինը, որը կարող է լինել Կիպրոսում, հետախուզվում է անվտանգության ծառայությունների կողմից», - գրում է թերթը:
Օգոստոսի 4-ի երեկոյան Բեյրութի նավահանգստի մոտակայքում հզոր պայթյուն է տեղի ունեցել: Երկրի ՆԳՆ-ն կարծում է, որ պատճառը եղել է 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատի ոչ պատշաճ պահպանումը:

Кипр разыскивает россиянина по делу о взрыве в Бейруте
Службы безопасности Кипра в рамках расследования дела о взрыве в Бейруте начали розыск российского бизнесмена. Об этом сообщает греческая «Прото тема».
По информации издания, в 2014 году ливанские власти арестовали судно россиянина Игоря Гречушкина и изъяли 2750 тонн аммиачной селитры. Груз перевезли на склад в порт, где он и находился до катастрофы.
«Кипрские власти мобилизовались и ищут конец нити. Российский гражданин Игорь Гречушкин, который может находиться на Кипре, разыскивается службами безопасности», — пишет издание.
Мощный взрыв произошел в районе порта Бейрута вечером 4 августа. В МВД страны считают, что причиной стало ненадлежащее хранение 2750 тонн аммиачной селитры. Погибли 137 человек, пострадали порядка 5 тыс.