Էմանուել Մակրոնը ժամանել է Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի վայր
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ժամանել է Բեյրութում տեղի ունեցած հզոր պայթյունի վայր, հայտնում է ֆրանսիական հեռուստատեսությունը:
Մասնավորապես, նա խոսել է դեպքի վայրում արդեն աշխատող ֆրանսիացի փրկարարների հետ: Նախագահի զրուցակիցները նրան վստահեցրել են, որ պատրաստ են անհրաժեշտության դեպքում մնալ Բեյրութում:
Մակրոնը նշել է Լիբանանին միջազգային օգնության տրամադրումը համակարգելու անհրաժեշտություն կա:
Բացի այդ, Ֆրանսիայի ղեկավարը հիշեցրել է Լիբանանի իշխանություններին, որ պայթյունից առաջ իրենց երկրում իրավիճակը շատ ծանր է եղել:
«Եվ առանց այս պայթյունի, ճգնաժամն այստեղ դժվար է, և՛ քաղաքական, և՛ բարոյապես, և՛ տնտեսապես, և՛ ֆինանսական առումով», - ասել է Մակրոնը:
Նրա կարծիքով ՝ առանց լուրջ բարեփոխումների Լիբանանը «անկման կգնա»:
Օգոստոսի 4-ի երեկոյան Բեյրութի նավահանգստի մոտակայքում հզոր պայթյուն է տեղի ունեցել:
Երկրի Ներքին գործերի նախարարությունը կարծում է, որ պատճառը եղել է 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատի ոչ պատշաճ պահպանումը:

Эммануэль Макрон прибыл на место взрыва в Бейруте
Президент Франции Эммануэль Макрон в четверг осматривает место мощнейшего взрыва, произошедшего ранее на этой неделе в Бейруте, передает французское телевидение.
В частности, он поговорил с французскими спасателями, уже работающими на месте происшествия. Собеседники президента заверили его, что готовы оставаться в Бейруте столько, сколько потребуется.
Также Макрон заявил о необходимости координировать оказание международной помощи Ливану.
Кроме того, французский лидер напомнил ливанским властям, что ситуация в их стране и до взрыва была очень сложной. "И без этого взрыва кризис здесь - тяжелый, причем как в политическом плане, так и в моральном, экономическом и финансовом", - сказал Макрон. По его мнению, без серьезных реформ Ливан "пойдет ко дну".
Мощный взрыв произошел в районе порта Бейрута вечером 4 августа. В МВД страны считают, что причиной стало ненадлежащее хранение 2750 т аммиачной селитры. Погибли 137 человек, пострадали порядка 5 тыс.