Հայաստանում իշխանության կողմից իրավական համակարգի և իրավունքի ջախջախումը պարբերական բնույթ է կրում և ՀՔԾ-ն մասնակից է այդ ամենին. Արսեն Բաբայան
07/08/2020 12:22
Իշխանության յուրացման, սահմանադրական կարգի տապալման և այդ ընթացքում պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց լիազորություններն անցնելու հանցավոր գործողությունները սկսվել են այն պահից, երբ քաղաքական իշխանությունն իր գործադիր և օրենսդիր ճյուղերով որոշեց, որ պետք է երրորդ ճյուղի նկատմամբ իրականացնի ոտնձգություն, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Հայրենիք» կուսակցության ներկայացուցիչ Արսեն Բաբայանը։
«Նախ՝ քրեական գործեր հարուցվեցին Սահմանադրական դատարանի նախագահի նկատմամբ, հետո նրա մերձավոր շրջանակի նկատմամբ, խուզարկություններ իրականացվեցին և այլն։ Ըստ էության, իրավապահ բոլոր մարմիններն ակտիվ լծված էին այս գործին, որպեսզի կարողանան ուզուրպացնել ՍԴ-ն և ՍԴ-ում ունենալ մեծամասնություն, որպեսզի հետագայում կարողանան իրենց քաղաքական կամ ոչ քաղաքական գործողություններն իրականացնել», - ասաց Արսեն Բաբայանը։
Նա նշեց, որ ՀՀ-ում գրեթե բոլոր պետական մարմինները սկսել են իրականացնել ՍԴ-ի լիազորություններ։
«Մասնավորապես, ՀՔԾ-ն կարծում է, որ ինքը կարող է ՍԴ-ի փոխարեն տալ մեկնաբանություն կամ որոշել, թե որ գործողություններն են ճիշտ»։
Բաբայանի խոսքով՝ մեր պետությունում այս իշխանության կողմից իրավական համակարգի և իրավունքի ջախջախումը պարբերական բնույթ է կրում և ՀՔԾ-ն մասնակից է այդ ամենին։
Ասուլիսին ներկա ԲՀԿ-ական պատգամավոր Իվետա Տոնոյանի խոսքով՝ մեկ տարի շարունակ իշխանությունները լծված են եղել ՍԴ-ն բռնազավթելու և իրենց համար ցանկալի կազմով համալրելու աշխատանքներին։
«Այսօր արդեն իշխանությունների թեթև ձեռքով ՍԴ-ում կա ճգնաժամ, և հենց մեր՝ երեք քաղաքական ուժերի ներկայացրած բողոքն ու քրեական գործ հարուցելու վերաբերյալ մերժումը տեղավորվում է իշխանությունների գործողություններում», - ասաց Իվետա Տոնոյանը։
Հիշեցնենք՝ «Հայրենիք», ՀՅԴ և ԲՀԿ կուսակցությունները դիմում էին ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հնարավոր հանցակցության վերաբերյալ։

Уничтожение правовой системы и права властями носит периодический характер и в этом участвует Специальная следственная служба– Арсен Бабаян
07/08/2020 14:09
Преступные действия с целью узурпации власти, свержения конституционного строя и превышение должностными лицами своих полномочий начались в тот момент, когда политическая власть с исполнительной и законодательной ветвями решила совершить посягательство на третью ветвь власти. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции член партии «Родина» Арсен Бабаян.
«Сначала были возбуждены уголовные дела против председателя Конституционного суда, потом против его ближайшего круга, были проведены обыски и т.д. По сути, все правоохранительные органы активно участвовали в этом деле, чтобы захватить Конституционный суд и иметь в КС большинство, чтобы в дальнейшем иметь возможность осуществить свои политические или неполитические действия», - сказал Арсен Бабаян.
Он отметил, что в Армении почти все государственные органы начали осуществлять полномочия Конституционного суда.
«В частности, Специальная следственная служба считает, что может вместо Конституционного суда комментировать или решать, какое действие правильно», - отметил он.
По словам Арсена Бабаяна, уничтожение правовой системы и права в государстве со стороны этой власти носит периодический характер и Специальная следственная служба участвует в этом.
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Ивета Тоноян отметила, что в течение года постоянно власти были заняты захватом Конституционного суда и работали над тем, чтобы пополнить состав КС желательными для них судьями.
«Сегодня с легкой руки властей в Конституционном суде создан кризис, и представленная нами – тремя политическими силами – жалоба и отказ в возбуждении уголовного дела укладываются в деятельность властей», - сказал Ивета Тоноян.
Напомним, партии «Процветающая Армения», «Родина» и АРФ «Дашнакцутюн» еще 30 июня представили сообщение в генеральную прокуратуру Армении о возможном соучастии в преступлении ряда высокопоставленных должностных лиц.
Однако Специальная следственная служба отказалась возбудить уголовное дело на основании этого сообщения.