Չէի կարող չգնալ ապրիլյան պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի նիստին, որովհետև թաքցնելու ոչինչ չունեմ. Սերժ Սարգսյան (Տեսանյութ)
07/08/2020 14:37
Ճշմարտությունը հետևյալն է. 2016 թվականի ապրիլին մեր ագրեսիվ հարևանը հարձակվեց մեզ վրա և պարտվեց, ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում Ապրիլյան պատերազմի մասին խոսելիս ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«1994 թվականից ի վեր՝ սրանք ամենալայնամասշտաբ ռազական գործողություններն էին, որի ընթացքում հակառակորդը կիրառեց իր զինանոցում եղած գրեթե բոլոր զինատեսակները: Բայց մեր բանակը շատ արագ անցավ պաշտպանության և այնպիսի ուժեղ հարված տվեց, որ թշնամին ընկրկեց: Նրանք կրեցին մեծ կորուստներ, նրանց ծրագրերը ձախողվեցին, և այսպիսի դեպքերում բանակը միայն արժանի է գովասանքի, այլ ոչ թե մեղադրանքի, նույնիսկ՝ քննադատության», - ասել է ՀՀ երրորդ նախագահը:
Հարցին՝ արդյոք ապրիլյան քննիչ հանձնաժողովի նպատակը քաղաքական չէր, և ինչո՞ւ որոշեց գնալ նիստին, Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է.
«Ինձ հրավիրեցին հանձնաժողովի նիսիտի: Ես չէի կարող չգնալ, որովհետև թաքցնելու բացարձակապես ոչիչ չունեմ: Նույնիսկ եթե հանձնաժողովականների մասով մտահոգությունները տեղին էին, այո՛, ես պարտավոր էի գնալ, ասել ողջ ճշմարտությունը, և դա պետք է արձանագրվեր:
Վերջնական եզրակացությունը կանենք, երբ քննիչ հանձնաժողովն իր զեկույցը կուղարկի ԱԺ: Ճշմարտությունն ու ողջամտությունը պետք է որ վեր լինեն ամեն ինչից»:

Я не мог не пойти на заседание следственной комиссии, потому что мне нечего скрывать – Серж Саргсян (Видео)
07/08/2020 16:26
Правда такова: в апреле 2016 года наш агрессивный сосед напал на нас и проиграл, заявил в видеообращении на странице в Facebook третий президент Армении Серж Саргсян, говоря об Апрельской войне.
«Это были самые широкомасштабные военные действия с 1994 года, в ходе которых противник использовал почти все виды оружия, имеющиеся в его арсенале. Но наша армия очень быстро перешла к обороне и нанесла такой сильный удар, что враг отступил. Они понесли большие потери, их программы сорвались. И в таких случаях армия заслуживает только похвалы, а не обвинения, и даже критики», - сказал третий президент Армении.
Отвечая на  вопрос, не преследовала ли следственная комиссия политическую цель, почему он решил пойти на заседание комиссии, Серж Саргсян заявил:
«Меня пригласили на заседание комиссии. Я не мог не пойти, потому что мне абсолютно нечего скрывать. Если даже обеспокоенность по части членов комиссии была уместной, я обязан был пойти, сказать всю правду и это должно было быть запротоколировано.
Окончательное заключение будет тогда, когда следственная комиссия отправит свой доклад в Национальное Собрание. Правда и здравый смысл должны быть превыше всего».