ՀՔԾ-ում խառնաշփոթ է. Ռոբերտ Նազարյանը հրաժարվում է Սերժ Սարգսյանի դեմ ցուցմունք տալ, իսկ նրան կալանավորելու հիմքեր չեն գտնում (168.am)
07/08/2020 11:29
168.am-ի տեղեկություններով՝ Հատուկ քննչական ծառայությունում իսկական խառնաշփոթ է. քննիչ Բորյա Չիլինգարյանն անելանելի վիճակում է հայտնվել։
Քննչականի մարմնի մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ՀԾԿՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը ողջ օրվա ընթացքում այդպես էլ չի համաձայնվել երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի դեմ ցուցմունք տալ, իսկ քննիչ Չիլինգարյանը, այլ ելք չունենալով, ստիպված որոշում է կայացրել օրենքի խախտմամբ 72 ժամով ձերբակալել Նազարյանին։
Բանն այն է, որ 2018 թվականի համաներման ակտի ուժով Ռոբերտ Նազարյանը չի կարող ազատազրկվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի այն հոդվածների համար, որոնցով նախատեսված պատիժը չի գերազանցում վեց տարի ազատազրկումը, իսկ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասն այդ հոդվածների շարքում է։
Այդ պատճառով ՀՔԾ քննիչը դեռևս դատարան չի ներկայացրել Նազարյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություն, և այժմ քննարկվում է Ռոբերտ Նազարյանին փոփոխված հոդվածով մեղադրանք առաջադրելու հնարավորությունը, սակայն հիմքեր չեն կարողանում գտնել։
Ավելացնենք, որ եթե ՀՔԾ-ն չկարողանա Ռոբերտ Նազարյանին այլ հոդվածով մեղադրանք առաջադրել, ապա ստիպված է լինելու ազատ արձակել նրան:

Хаос в Специальной следственной службе: Роберт Назарян отказывается дать показание против Сержа Саргсяна, а оснований для его ареста найти не могут (168.am)
07/08/2020 12:09
В Специальной следственной службе Армении настоящий бардак – следователь Боря Чилингарян оказался в безвыходной ситуации, сообщает 168.am со ссылкой на свои источники.
Как передает источник издания в следственном органе, бывший председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Роберт Назарян в течение всего дня так и не согласился дать показание против третьего президента Армении Сержа Саргсяна, посему следователь Чилингарян, не имея другого выхода, вынужден был принять решение о задержании Назаряна на 72 часа с нарушением закона.
Дело в том, что в силу принятого в 2018 году акта об амнистии, Роберт Назарян не может быть лишен свободы за обвинение по тем статьям Уголовного кодекса, согласно которым предусматривается наказание, не превышающее не превышающее шести лет лишения свободы, а часть 2 статьи 308 Уголовного кодекса входит в их число.
По этой причине следователь Специальной следственной службы пока не представил в суд ходатайство об аресте Роберта Назаряна и сейчас рассматривается возможность выдвижения обвинения против Роберта Назаряна по измененной статье, однако не могут найти основания.
Добавим, что если Специальная следственная служба не сможет предъявить обвинение Роберту Назаряну по другой статье, вынуждена будет отпустить его.