Հարավային Կորեայի նախագահի վեց խորհրդական հրաժարական է տվել
Հարավային Կորեայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը և պետության ղեկավարի ևս հինգ խորհրդական միաժամանակ հրաժարական են տվել, հայտնում է հարավկորեական «Ռենապ» լրատվական գործակալությունը:
Մասնավորապես, աշխատանքը դադարեցնելու մասին հայտարարել են պետական և քաղաքացիական քաղաքականության, հասարակայնության հետ կապերի, կադրային քաղաքականության, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության հարցերով խորհրդականները:
Նախագահի աշխատակազմից գործակալությանը հայտնում են, որ պաշտոնաթողությունը նշան է այն բանի, որ պաշտոնյաները պատրաստ են «ստանձնել ամբողջ պատասխանատվությունը վերջին իրավիճակների համար»:
Ենթադրաբար, «վերջին իրավիճակները» նշանակում է քննադատւթյան ենթարկված անշարժ գույքի քաղաքականությունը, սակայն նախագահի աշխատակազմը չի մեկնաբանել այդ ենթադրությունը, գրում է գործակալությունը:
Նշվում է, որ խորհրդականների հրաժարականն ընդունելու վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացնի երկրի նախագահ Մուն Չժե Ինը:

Сразу шесть советников президента Южной Кореи подали в отставку
Глава администрации президента Южной Кореи и пять других советников главы государства одновременно подали в отставку, сообщает южнокорейское агентство «Ренхап».
В частности, о намерении прекратить работу заявили советники по государственной и гражданской политике, связям с общественностью, кадровой политике, а также по вопросам гражданского общества, указано в сообщении.
Прошение об отставке является знаком того, что чиновники готовы «взять на себя полную ответственность за недавние ситуации», рассказали агентству в аппарате президента.
Предположительно, под «недавними ситуациями» подразумевается подвергшаяся критике политика в области недвижимости, однако в аппарате президента данное предположение не прокомментировали, пишет «Ренхап».
Отмечается, что окончательное решение о принятии отставки советников будет принимать президент страны Мун Чжэ Ин.