Չեմ պնդել, որ մեր բանակը ետ վերցնի հակառակորդի գրաված տարածքը՝  առավելությունը տալով մեր զինվորների կյանքին. Սերժ Սարգսյան (Տեսանյութ)
07/08/2020 16:58
Չեմ պնդել, որ մեր բանակը ետ վերցնի հակառակորդի գրաված տարածքը՝ առավելությունը տալով մեր զինվորների կյանքին. Սերժ Սարգսյան (Տեսանյութ)
Այո՛, անկասկած, Ապրիլյան պատերազմը հաղթանակ էր: Հաղթանակ էր քանակապես գերազանցող, անակնկալ հարձակված և իր զինանոցում եղած գրեթե բոլոր զենքներն օգտագործած հակառակորդի նկատմամբ, ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում Ապրիլյան պատերազմի մասին խոսելիս ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք պաշտպանեցինք մեր բոլոր քաղաքներն ու գյուղերը և հաջողությամբ հետ մղեցինք նրանց լայնածավալ հարձակումները: Նրանց նպատակը մի քանի հարյուր հեկտար հող գրավելը չէր:
Բայց եկեք խոսենք 800 հեկտարի մասին: Պարզվում է, որ ավելի ճշգրիտ չափումների դեպքում այն 400 հեկտար է և ոչ թե 800: Պատերազմից հետո իմ ասածն այն էր, որ նրանք կարողացել են 800 հազար հեկտար անվտանգության գոտուց հետ վերցնել 800 հեկտարը», - ասել է ՀՀ երրորդ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը հիշեցրել է՝ պատերազմի ընթացքում ինքը չի պնդել, որպեսզի այդչափ տարածքը մեր բանակը հետ վերցնի, որովհետև առավելությունը տվել է զինվորների կյանքին:

Я не настоял на том, чтобы наша армия вернула эту территорию, поскольку предпочел сохранить жизни наших солдат – Серж Саргсян (Видео)
Да, несомненно, Апрельская война была победой. Победой над количественно превосходящим, неожиданно напавшим и использовавшим почти все имеющееся в его арсенале вооружение противником, заявил в видеообращении на странице в Facebook третий президент Армении Серж Саргсян.
«Мы защитили все наши города и села, и успешно дали отпор их широкомасштабному наступлению. Их целью не был захват нескольких сотен гектаров.
Но давайте поговорим о 800 гектарах. Выясняется, что при более точном измерении это 400 гектаров, а не 800. Мои слова после войны касались того, что им удалось из 800 тысяч гектаров пояса безопасности взять 800 га», - сказал третий президент Армении.
Серж Саргсян напомнил, что в ходе войны он не настоял на том, чтобы армянская армия вернула эту территорию, поскольку отдал предпочтение сохранению жизней солдат.