Հարց է՝ ինչու «հեղափոխական իշխանությունները» անտեսեցին և չկարողացան օգտագործել ապրիլյան քառօրյայի ձեռքբերումները. Սարգսյան (Տեսանյութ)
07/08/2020 19:34
Ես ուրախ եմ, որ մեզ հաջողվեց այնպես անել, որ այս պատերազմը որևէ օգուտ չբերեց Ադրբեջանին, ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում Ապրիլյան պատերազմի մասին խոսելիս ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Հիշո՞ւմ եք Ալիևի հայտարարությունը, երբ նա ասաց, որ փակ դռների հետևում ինձ ստիպում են ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Իհարկե, այս հայտարարությունը շատ ուղիղ ձևով վկայում է մեր դիվանագիտական հաջողությունների մասին:
Մեր դիվանագիտական հաջողություններից էին նաև, անշուշտ, Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի հայտարարությունները: Ռազմական գործողություններից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարություն տարածեց, որ ուժի մեջ է մնում 94 թվականի հրադադարի եռակողմ համաձայնագիրը», - ասել է ՀՀ երրորդ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները բարձր մակարդակով հայտարարություններ արեցին, համաձայն որոնց անհրաժեշտ էր ստեղծել միջադեպերի հետաքննության միջազգային մեխանզիմներ, սա չափազանց կարևոր ձեռքբերում է:
«Այժմ հարց է, թե մենք ինչպես կարող էինք օգտագործել Ապրիլյան պատերազմի արդյունքները, և թե ինչու 2018 թվականի ապրիլյան իրադարձություններից հետո «հեղափոխական իշխանությունները» անտեսեցին և չկարողացան օգտագործել ապրիլյան քառօրյայի ձեռքբերումները», - նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян: Вопрос в том, почему «революционные власти» проигнорировали и не смогли использовать достижения Апрельской четырехдневной войны? (Видео)
07/08/2020 20:14
Я рад, что нам удалось сделать так, что эта война не принесла никакой пользы Азербайджану, заявил в видеообращении на странице в Facebook третий президент Армении Серж Саргсян.
«Помните заявление Алиева, когда он сказал, что за закрытыми дверями его вынуждают признать независимость Нагорного Карабаха. Конечно, это заявление самым прямым образом свидетельствует о наших дипломатических успехах.
В числе наших дипломатических успехов, бесспорно, были также заявления в Вене и Санкт-Петербурге. После военных действий Минская группа ОБСЕ распространила заявление, что трехстороннее соглашение о прекращении огня 1994 года остается в силе», - сказал третий президент Армении.
По его словам, страны-сопредседатели Минской группы выступили с заявлениями на высоком уровне, согласно которым необходимо было создать международные механизмы расследования инцидентов. Это чрезвычайно важное достижение.
«Теперь вопрос в том, как мы могли использовать результаты Апрельской войны и почему после апрельских событий 2018 года "революционные власти" проигнорировали и не смогли использовать достижения Апрельской четырехдневной войны?» - отметил Серж Саргсян.