ԱՄՆ-ը Թայվանին հետախուզական անօդաչուներ է մատակարարելու
Միացյալ Նահանգները պատրաստվում է Թայվանին մատակարարել առնվազն չորս մեծ հեռվության SeaGuardian միջին բարձրության հետախուզական անօդաչու թռչող ապարատ՝ ծովի մակերևույթի հսկման համար:
Ինչպես հաղորդել է Reuters-ը՝ ԱՄՆ-ի Պետական դեպարտամենտն արդեն հավանություն է տվել գործարքին: Ներկայումս Վաշինգտոնը և Թայբեյը բանակցություններ են վարում դրանց հանդերձման համար զինամթերքի անվանացուցակի շուրջ:
SeaGuardian անօդաչուներն ամերիկյան Predator բազմանպատակային համալիրի տարբերկաներից մեկն են, դրանք կարող են օդում գտնվել 48 ժամ և կատարել ավելի քան 11 հազար կիլոմետր հեռվությամբ թռիչքներ: Այժմ Թայվանի ռազմաօդային ուժերի սպառազինության մեջ գտնվող անօդաչուներն ունեն մոտ 200 կիլոմետր հեռվորություն:
ԱՄՆ-ը պահպանում է Թայվանին արդի սպառազինությունների գլխավոր մատակարարի դերը: Հուլիսին Պետդեպարտամենտը հավանություն է տվել Թայվանին Patriot PAC-3 համակարգերի արդիականացման համար սարքավորանքի հնարավոր վաճաքին, գործարքի ընդհանուր գումարը գնահատվում է 620 միլիոն դոլար: 2019 թվականին ԱՄՆ-ում հավանության է արժանացել Թայվեյին գրեթե 2 միլիարդ դոլար գումարի М1А2 Abrams տանկերի պոտենցիալ վաճառքը:

США поставят Тайваню партию разведывательных беспилотников
США готовятся поставить Тайваню по меньшей мере четыре разведывательных средневысотных беспилотных летательных аппарата (БПЛА) большой дальности SeaGuardian для наблюдения за морской поверхностью.
Как сообщает в пятницу агентство Reuters, Госдепартамент США уже одобрил сделку. В настоящее время Вашингтон и Тайбэй ведут переговоры о номенклатуре вооружений для их оснащения.
Беспилотники SeaGuardian - одна из версий американского многоцелевого комплекса Predator, они способны находиться в воздухе 48 часов и совершать полеты на дальность более 11 тыс. км. Разведывательные БПЛА, находящиеся сейчас на вооружении ВВС Тайваня, имеют дальность около 200 км.
США сохраняют за собой роль главного поставщикам современных вооружений Тайваню. В июле Госдепартамент одобрил возможную продажу Тайваню оборудования для модернизации систем Patriot PAC-3, общая сумма сделки оценивается в $620 млн. В 2019 году в США была одобрена потенциальная продажа Тайбэю танков М1А2 Abrams на сумму почти в $2 млрд.