Վարչապետ Փաշինյանը կրում է ուղիղ պատասխանատվություն համաճարակի դեմ պայքարի տապալման համար. Մարինե Սուքիասյան
10/08/2020 12:45
Մերձիշխանական շրջանակներից համառ լուրեր են տարածվում, թե առողջապահության նախարարի պաշտոնանկության հարցն օրերի խնդիր է, և նույնիսկ քննարկվում են նոր թեկնածուներ։ Իշխանության հակումները՝ մեղավոր նշանակելու, վաղուց են հայտնի։ Բայց այս դեպքում դա անհնար է լինելու։
Այո, Արսեն Թորոսյանը տապալել է համաճարակի դեմ պայքարը, բայց նա այդ գործը տապալել է այլոց շարքում, և ոչ՝ մենակ։ Նա տապալել է աղետի առողջապահական կողմը, բայց արդեն իսկ 1000 և կանգ չառնող մահերը միայն առողջապական խնդիր չեն։ Փոքր երկրում այս պահին արդեն պաշտոնապես 40 հազար հիվանդի առկայությունը չի  կարող անհետևանք մնալ։ 1000 և ավել մահերն անանուն թվեր չեն, որոնք ամեն առավոտ ներկայացվում են հասարակությանը: Դրանցից յուրաքանչյուրն անձնական, ընտանեկան ողբերգություն է։
Տապալվել են համաճարակի դեմ պայքարի բոլոր ասպեկտները՝ կազմակերպչական, իրավական, առողջապահական, սոցիալական, կառավարման։
Իր մշտական բացակայությամբ աչքի ընկած պարետ Ավինյանը հավասարաչափ կիսում է բազմաթիվ մահերի և վարակի անզուսպ տարածման պատասխանատվությունը։ Գեստապոյական տուգանքներից ավելի խելոք որևէ բան չկարողացավ մտածել պարետը և միշտ, բոլոր դժվար պայմաններում, նա գոյություն չունի։
Վարչապետ Փաշինյանը կրում է ուղիղ պատասխանատվություն համաճարակի դեմ պայքարի տապալման համար։
Իր անվերջ լայվերից հնչող իրարամերժ կոչերից, վարակի սկզբում իր հանրահավաքներից մինչև հստակ որոշումներ կայացնելու անկարողությունը, տեստավորման համակարգի տապալումը, ինչի արդյունքում հնարավոր չեղավ ունենալ օպերատիվ-օբյեկտիվ պատկեր, և ունեցանք վարակի տարածման նման ծավալ։ Տնային պայմաններում բուժվող մեր տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ մնացին վարակի դեմ մեն- մենակ՝ չունենալով դեղորայքի և այլ հետազոտությունների գումար։ Մահացությունը նաև այդ պատճառով է այդքան բարձր։
Հայաստանում անպայման պետք է տարվի քննություն. ինչո՞ւ այդքան մահ։ Կառավարության կողմից թույլ են տրված աններելի սխալներ, որոնք արժեցել են մեր քաղաքացիների առողջությունն ու կյանքը։
Միամտություն է կարծել, թե ամեն ինչ  բարդելով մեկ հոգու, տվյալ դեպքում՝ առողջապահության նախարարի վրա, կարելի է մոռացության տալ այն աղետը, որով անցել և անցնում է Հայաստանը։ Դուք բոլորդ «Արսեն Թորոսյան եք» և ունեք մեղքի ձեր հսկայական բաժինը։
Կա կոլեկտիվ և անհատական պատասխանատվության գաղափար։ Այս իշխանության օրոք է տեղի ունեցել և շարունակվում է ողբերգությունը։ Մի օր Հայկ Մարությանը իր մասով պետք է պատասխան տա, թե համաճարակի օրերին ինչո՞ւ էր փախել և թաքնվել, ինչո՞ւ Երևանը աշխարհի այն եզակի քաղաքներից էր, որը չէր ախտահանվում, ինչո՞ւ երևանցին մնաց առանց քաղաքային իշխանության։
Մայիսի 4-ից թուլացնում են սահմանափակումները և միայն մայիսի 18-ից սկսում դիմակների կրման պահանջը պարտադրել. ո՞ւր էիք երկու շաբաթ, երբ այդ երկու շաբաթում վարակը անարգել տարածվում էր երկրով մեկ։ Սրա համար պատասխան տրվելու է, թե չէ՝ պարոնայք վարչապետ, պարետ, առողջապահության նախարար, քաղաքապետ և այլք։
Մամուլում սկսվել են ի հայտ գալ անհատական, ընտանեկան սահմռկեցուցիչ պատմություններ. շոկն անցնում է, և մարդիկ դադարում են լռել, կամաց-կամաց բարձրաձայնում են, թե ինչի միջով են անցել իրենք և իրենց հարազատները։ Մահացածների հանդեպ, որպես մարդ և որպես մեր հայրենակից, չկա տարրական հարգանք, և զարհուրելի պատմությունները բացահայտում են կառավարության անգործության ողջ ողբերգականությունը։
Վտանգը դեռ չի անցել, և վարակի տարածման հեռանկարը դեռ պարզ չէ։ Այս պայմաններում չկա որևէ երաշխիք, որ Հայաստանում հին և նոր սխալները չեն շարունակվելու։ Չկա որևէ ապացույց, որ կառավարությունն արել է հետևություններ։

Премьер-министр несет прямую ответственность за провал борьбы с эпидемией – Марине Сукиасян
Околовластные круги упорно распространяют сведения о том, что отставка министра здравоохранения – вопрос дней, обсуждаются даже имена новых кандидатов. Склонность властей назначать виновного – известна давно. Однако в данном случае это невозможно.
Да, Арсен Торосян провалил борьбу с эпидемией, но он провалил это дело не один, а вместе с другими. Он провалил здравоохранительный аспект катастрофы, однако, уже имеющиеся 1000 смертей и продолжающиеся случаи смерти – это не только здравоохранительная проблема. В настоящее время наличие 40 тысяч больных в маленькой стране не может остаться без последствий. 1000 и более смертей – это не просто цифры без имени, которые каждое утро представляются обществу. Каждая из них – личная и семейная трагедия.
Провалены все аспекты борьбы против эпидемии – организационный, правовой, здравоохранительный, социальный, административный.
Комендант Авинян, бросающийся в глаза своим постоянным отсутствием, разделяет ответственность за многочисленные смерти и несдерживаемое распространение инфекции. Комендант не смог придумать ничего умнее гестаповских штрафов, его просто не существует во всех тяжелых ситуациях.
Премьер-министр Пашинян несет прямую ответственность за провал борьбы с эпидемией.
Начиная от озвучиваемых им в прямом эфире противоречащих друг другу призывов, митингов в начале эпидемии и заканчивая неспособностью принять четкие решения, провалом системы тестирования, в результате чего не было возможности оперативной и объективной картины и мы имели подобные объемы распространения коронавируса. Получающие лечение в домашних условиях десятки тысяч наших граждан остались один на один с инфекцией, не имея денег на лекарства и другие обследования, что такде стало причиной такой большой смертности.
В Армении обязательно должно быть проведено расследование. Почему столько смертей? Правительство допустило непростительные ошибки, которые стоили здоровья и смерти нашим гражданам.
Наивно полагать, что свалив все на одного человека, в данном случае на министра здравоохранения, можно предать забвению это бедствие, через которое проходила и проходит Армения. Вы все – «Арсен Торосяны» и имеете в этом огромную долю вашей вины.
Это идея коллективной и личной ответственности. Трагедия произошла и продолжается во время правления этой власти. Когда-нибудь Айк Марутян должен ответить, почему сбежал и спрятался в дни эпидемии? Почему Ереван оказался в числе тех редких городов мира, которые не дезинфицировались, почему ереванцы остались без городской власти?
С 4 мая были ослаблены ограничения, а обязательное требование ношения масок было введено только 18 мая. Где вы были две недели, ведь за эти две недели инфекция беспрепятственно распространялась по всей стране? Будет дан ответ за это или нет, господа премьер-министр, комендант, министр здравоохранения, мэр и другие?
В прессе начали появляться личные, ужасающие семейные истории: шок проходит и люди перестают молчать, постепенно говорят о том, через что им пришлось пройти им и их родственникам. Нет элементарного уважения к умершим, как к людям и нашим соотечественникам. Возмутительные истории разоблачают всю трагедию бездействия правительства.
Опасность еще не прошла и перспектива распространения инфекции пока неясна. В этих условиях нет никакой гарантии, что в Армении не продолжатся старые и новые ошибки. Нет никаких доказательств, что правительство сделало выводы.