Սփյուռքի հետ աշխատանքներում իրական օրակարգ ու գործողությունների ծրագիր պաշտոնական Երևանն այսօր չունի
10/08/2020 15:16
Վերջին շրջանում սփյուռքի տարբեր համայնքներում տեղի ունեցած հայ-ադրբեջանական բախումների, լարվածության ֆոնին զգալի կադրային փոփոխություններ եղան սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակում:
Մասնավորապես, վարչապետ Փաշինյանի հրամանագրով պաշտոնից ազատվեց գրասենյակի 10 աշխատակից, այդ թվում՝ վարչության ու բաժնի պետեր: ՀՀ պատմության մեջ «ամենաժողովրդավարական» ու «ամենաթափանցիկ» իշխանությունները նման փոփոխությունների շարժառիթների ու պատճառների մասին, ինչպես տեսնում ենք, նախընտրեցին չխոսել: Իսկ ստեղծված իրավիճակն ու դրա զարգացումները մի պարզ ճշմարտություն երևան հանեցին. սփյուռքի հետ աշխատանքներում պոպուլիստական հայտարարություններից այն կողմ որևէ իրական օրակարգ ու գործողությունների ծրագիր պաշտոնական Երևանն այսօր չունի:
2019-ի օգոստոսի 27-ին վարչապետ Փաշինյանն ԱԳՆ-ում կենտրոնական ապարատի և օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների ամենամյա հավաքին ներկայացրեց սփյուռքի հետ աշխատանքներում մեր նոր սկզբունքը՝ համահայկականությունը:
Վարչապետի պնդմամբ՝ այս նոր սկզբունքը պիտի օգնության գար մեզ՝ հաղթահարելու փոքր պետության բարդույթն ու օգնելու «ջնջել» Հայաստանի ու սփյուռքի միջև եղած սահմանները: Տրամաբանությունն հուշում է, որ այս սկզբունքի վրա խարսխված նոր քաղաքականությունը (եթե այդպիսին կար), վերջին օրերին պիտի ուղղորդված լիներ հատկապես սփյուռքի հայկական համայնքների անվտանգության ապահովմանն ու ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծմանը: Զարգացումները ցույց տվեցին, որ սփյուռքի նախարարությանը փոխարինելու եկած սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, որն, ի դեպ, աչքի է ընկնում կես տարվա ընթացքում մի քանի տասնյակ միլիոնի հասնող պարգևավճարներով, մեղմ ասած, իր տեղում չէր:
Գլենդեյլի նախկին քաղաքապետի ղեկավարությամբ գործող գրասենյակի մասին նախկինում ևս խոսել ենք: Այն, որ սփյուռքի նախարարությանը փոխարինելու եկած կառույցի ձևավորման փուլում հաշվի չէին առնվել հայկական սփյուռքի առանձնահատկություններն ու Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների կարևոր նրբությունները, դեռ մեկ տարի առաջ հիմքեր էր տալիս ենթադրելու, որ խնդիրները հայկական համայնքների հետ աշխատանքներում աստիճանաբար ավելանալու են: Այս ամենին գումարվեցին նաև վերջին իրադարձություններից բխող խնդիրներն ու մարտահրավերները:
Աշխատու՞մ ենք այսօր այս բացթողումները շտկելու ուղղությամբ, ունե՞նք կամ գիտակցու՞մ ենք արդյոք սփյուռքի հետ աշխատանքներում գործողությունների ծրագիր ունենալու անհրաժեշտությունը. սրանք և շատ այլ հարցեր այսօր առավել քան արդիական են:

У официального Еревана нет реальной повестки и программы действий в работах с Диаспорой
На фоне произошедших в последнее время в различных общинах диаспоры армяно-азербайджанских столкновений и напряженности в офисе главного комиссара по делам Диаспоры произошли существенные изменения.
В частности, распоряжением премьер-министра Пашиняна, десять сотрудников офиса были освобождены от работы, в том числе начальники управлений и отделов.
Самые «демократичные» и «прозрачные» в истории Армении власти, как видим, предпочли не говорить о мотивах и причинах этих изменений. А создавшаяся ситуация и ее развитие высветили простую истину – кроме популистских заявлений у официального Еревана в работах с Диаспорой нет никакой реальной повестки и программы действий нет.
27 августа 2019 года премьер-министр Пашинян на ежегодном собрании центрального аппарата МИД и руководителей органов дипломатической службы Армении в иностранных государствах представил новый принцип нашей работы с Диаспорой – всеармянскость.
По утверждению премьера, этот новый принцип должен был прийти на помощь в преодолении комплекса маленького государства и помочь «стереть» границы между Арменией и Диаспорой. Логика подсказывает, что основанная на этом принципе новая политика (если таковая есть), должна была быть направлена в последние дни особенно на обеспечение безопасности армянских общин диаспоры и разрешение создавшейся ситуации. Развития продемонстрировали, что пришедший на замену министерству Диаспоры офис главного комиссара по вопросам Диаспоры, который, кстати, за последние полгода бросался в глаза полученными премиями на несколько десятков миллионов, мягко говоря, не на своем месте.
Мы и раньше говорили о действующем под руководством бывшего мэра Глендейла офисе. То, что на этапе формирования пришедшей на замену министерству Диаспоры структуры не были учтены особенности армянской диаспоры и важные нюансы отношений Армения – Диаспора, еще год назад дало повод для предположений, что проблемы в работе с армянскими общинами будут постепенно увеличиваться. Ко всему этому прибавились также проблемы и вызовы, связанные с последними событиями.
Работаем ли мы сегодня над исправлением этих упущений? Осознаем ли мы необходимость программы действий в работе с диаспорой? Есть ли такая программа? Эти и многие вопросы сегодня более чем актуальны.