Սևրի պայմանագրի առնչությամբ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը մեկ անգամ ևս ի ցույց է դնում այդ երկրի անկարողությունը՝ առերեսվելու իր անցյալի հետ. Նաղդալյան
11/08/2020 17:49
Հայաստանում Սևրի հաշտության պայմանագրի հարյուրամյակի հիշատակման առնչությամբ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը մեկ անգամ ևս ի ցույց է դնում այդ երկրի անկարողությունը՝ առերեսվելու իր անցյալի հետ, ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Զարմանքի է արժանի, որ Թուրքիայի ներկա կառավարությունը, որը առիթը բաց չի թողնում արժևորելու Օսմանյան ժառանգությունը՝ այդօրինակ նյարդային արձագանք է ցուցաբերում նույն Օսմանյան կայսրության կողմից մի շարք պետությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության հետ կնքված Սևրի պայմանագրի հիշատակումից:
Սևրի հաշտության պայմանագիրը եղել է, կա և շարունակելու է մնալ պատմական փաստ, որը հնարավոր չէ վերախմբագրել կամ ջնջել:
Թուրքիան, խուսափելով առերեսվել իր անցյալի հետ և ուրիշներին կոչ անելով ‹«պատմությունից թշնամանքի փոխարեն դասեր քաղել», շարունակում է Հայոց ցեղասպանությունն արդարացնելու և հայ ժողովրդին նոր ոճրագործություններով սպառնալու ավանդական քաղաքականությունը:
Թուրքիայի կողմից մեր տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության խաթարմանն ուղղված քայլերը, Հայաստանի հանդեպ որդեգրած ռազմատենչ կեցվածքը հարևան տարածաշրջաններն ապակայունացնելու Թուրքիայի ներկա կառավարության ծավալապաշտական քաղաքականության մասն են կազմում:
Միայն այդ քաղաքականության վերանայումը և Թուրքիայի կողմից անցյալի հետ առերեսվելու կարողությունը ճանապարհ կհարթեն մեր տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև իրական հաշտության համար»:

Turkey's MFA statement on the occasion of the 100th anniversary of the Treaty of Sevres once again demonstrates its inability to face its past: MFA spokesperson
11/08/2020 19:12
The statement issued by the Foreign Ministry of Turkey on the occasion of the 100th anniversary of the Treaty of Sevres once again demonstrates the inability of that country to face its past, spokesperson of Armenia's Ministry of Foreign Affairs Anna Naghdalyan said.
"Surprisingly, the current authorities of Turkey, who never miss a chance to praise their Ottoman heritage, nervously react to the reference of the Treaty of Sevres which the same Ottoman Empire signed with a number of states including the Republic of Armenia," she said, stressing that The Treaty of Sevres has been and will remain a historical fact, which cannot be edited or wiped away.
"While evading to face its past and urging others to “take lessons from history instead of animosity”, Turkey continues its traditional policy of justifying the Armenian Genocide and threatening the Armenian people with new atrocities.
Turkey’s steps towards undermining the peace and security in our region and its military posturing against Armenia are part of the expansionist policy of the Turkish Government which is aimed at destabilizing its neighboring regions.
Only the reconsideration of such policy and the capacity to face the past by Turkey will pave a way for genuine reconciliation between the peoples in our region," she said.