Ռեալ հնարավորություն ունենք թվերն իջեցնելու․ Արսեն Թորոսյանը՝ կորոնավիրուսի մասին (Տեսանյութ)
Կորոնավիրուսով վարակի օրական արձանագրված դեպքերի թիվը մոտ 50-100-ով ավելի ցածր է լինում նախորդ շաբաթվա նույն օրվա համեմատությամբ, կառավարության արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Այն տրամաբանությունը, որ մենք նշում ենք՝ ունենք ռեալ հնարավորություն թվերն իջեցնելու, մնում է ուժի մեջ։ Դրանից բխող կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվող հիվանդանոցներում ունենք բավական թեթև վիճակ թե՛ սովորական, թե՛ ռեանիմացիոն մահճակալների մասով։ Ունենք նաև իջած թվեր ծանր և ծայրահեղ ծանր պացիենտների մասով, իջեցման միտումը պահպանվում է», - ասաց նախարարը։
Նա նկատեց, որ կորանավիրուսի հաղթահարման փուլը շարունակվում է և սահմանված կանոններին հետևելը արդյունք է տալիս։
«Հույս ունենք, որ տեմպը կշարունակվի։ Զրո թվին մոտենալու նպատակ, չեմ կարծում, որ մեր առաջ պիտի դնենք։ Հավանաբար, թիվը 50-100-ի շրջանակներում պահելը մեզ համար պիտի ընդունելի լինի այն իմաստով, որ կանոնները պահելով՝ դժվար է լինելու հասնել զրոյի», - ասաց նա։

У нас есть реальная возможность снизить цифры – Арсен Торосян
Число подтвержденных случаев заражения коронавирусом каждый день примерно на 50-100 меньше по сравнению аналогичным днем предыдущей недели, заявил сегодня на заседании правительства Армении министр здравоохранения Арсен Торосян.
«Это укладывается в рамки тенденций последних недель. У нас есть реальная возможность снизить цифры. В больницах, которые занимаются лечением пациентов с коронавирусом, сейчас довольно легкая ситуация как в плане обычных, так и реанимационных коек. Отмечается также сокращение числа тяжелых и крайне тяжелых пациентов. Тенденция снижения сохраняется», - сказал он.
Он отметил, что этап преодоления коронавируса продолжается и соблюдение установленных правил дает результат.
«Надеемся, что эти темпы продолжатся. Не думаю, что мы должны ставить перед собой задачу, достичь нулевой цифры. Вероятно, сохранение статистики в пределах 50-100 случаев должно быть приемлемым для нас в том смысле, что соблюдая правила, сложно достичь нуля», - сказал он.