Շանս ունենք աշնանը լինել կորոնավիրուսի հաղթահարման վիճակում․ Վարչապետ
Դիմակների պատշաճ կրման դեպքում կարող ենք արձանագրել, որ կորոնավիուսի հետ կապված խնդիրը լուծել ենք, կառավարության արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք այսօր շանս ունենք աշնանն ընդհանրապես լինել բոլորովին ուրիշ վիճակում՝ հաղթահարման վիճակում՝ անկախ նրանից, թե աշխարհում ինչ կկատարավի։ Այն դեպքում, եթե սովորենք ապրել կորոնավիրուսի հետ։ Դա նշանակում է մեկ բան՝ դիմակի կրման բացառիկ կարգապահություն։ Եթե մենք դիմակի կրման պատճաշ մակարդակ ապահովենք, կարող ենք արձանագրել, որ գործնականում կորոնավիրուսի հետ կապված խնդիրը լուծել ենք։ Եթե ոչ, էլի վերադառնալու ենք հուլիսի վիճակին», - ասաց նա։
Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանն ընդգծեց, որ հուլիսին եղած իրավիճակին վերադառնալու դեպքում՝ առողջապահական համակարգը պատրաստ է։
«Հույս ունենք՝ մահերը զրոյանալու դեպքում կասենք՝ «կրի՛ր դիմակ և մի՛ տուգանվիր»։ Դրանով հարցը փակենք, մինչև պատվաստանյութի հետ կապված խնդիրները լուծենք», - ասաց նա։

У нас есть шанс оказаться осенью на этапе преодоления коронавируса – Никол Пашинян
В случае соблюдения требования о надлежащем ношении масок мы можем констатировать, что решили проблему с коронавирусом, заявил сегодня на внеочередном заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Сегодня у нас есть шанс оказаться осенью в совершенно другой ситуации – на этапе преодоления, независимо от того, что будет происходить в мире. В том случае, если мы научимся жить с коронавирусом. Это значит одно – абсолютная дисциплина в плане ношения масок. Если мы обеспечим надлежащий уровень ношения маски, то можем зафиксировать, что практически решили проблему с коронавирусом. Если нет, то опять вернемся в июльской ситуации», - сказал Никол Пашинян.
Он также подчеркнул, что в случае возвращения к июльской ситуации система здравоохранения готова.
«Надеемся, что в случае обнуления смертей, мы сможем сказать: носи маску – не будь оштрафован.Тем самым мы закроем вопрос до решения проблем с вакциной», - сказал он.