Հանրայինը լուրերի թողարկումներում չի անդրադարձել Լուկաշենկոյին ուղղված վարչապետի շնորհավորական ուղերձին հաջորդած քննադատություններին. «Մեդիա պաշտպան»
12/08/2020 10:58
Հանրային հեռուստաընկերությունն օգոստոսի 11-ի լուրերի թողարկումներում չի անդրադարձել Լուկաշենկոյին ուղղված վարչապետի շնորհավորական ուղերձին հաջորդած քննադատություններին։ Նիկոլ Փաշինյանի քայլն անհասկանալի ու աբսուրդ են համարում շատ իրավապաշտպաններ, այդ թվում՝ նրան մշտապես աջակցող, ասված է «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ:
«Ընդդիմադիրները գտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը շատ է շտապել, մինչդեռ իշխանական պատգամավորներն ու վարչապետի խոսնակը նպատակահարմար չեն համարում մեկնաբանելու աղմուկ բարձրացրած այս քայլը։
Հանրայինի Բելառուսում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին պատմող ռեպորտաժում չի նշվում, որ հետընտրական բազմահազարանոց ցույցերի ընթացքում 3000-ից ավելի մարդ է բերման ենթարկվել, ընդդիմության առաջնորդները ձերբակալվել են, լրատվամիջոցների ղեկավարների ու լրագրողների նկատմամբ ճնշումներ են կիրառվել, ժողովուրդը չի հավատում ընտրության արդյունքներին և չի ուզում, որ 6-րդ անգամ երկրի ղեկավարի պաշտոնը ստանձի 26 տարի պաշտոնավարած Լուկաշենկոն։ Ցույցերի ընթացքում պաշտոնական տվյալով մեկ մարդ է զոհվել։
Ընդդիմադիրներ պնդում են, որ այս ամենի ֆոնին շնորհավորողների ցանկում Հայաստանն առաջինն էր և տարակուսելի է փաստը, որ Նիկոլ Փաշինյանը մշտապես խոսել է արդար ընտրությունների, ժողովրդի ձայնը հաշվի առնելու մասին։ Նման քայլը հակասում է Փաշինյանի հռչակած հեղափոխական արժեքներին, վարչապետին մեղադրում են երկակի ստանդարտներով առաջնորդվելու մեջ։
Հանրային միջոցներից ֆինանսավորվող հեռուստաընկերությունը, սակայն, չի անդրադարձել այս արձագանքներին և շրջանցել է հանրային հնչեղություն ստացած իրադարձությունը՝ իշխանություններին հաճոյանալու համար»:

Public TV did not refer to the negative reactions of the Prime Minister’s congratulatory message to Lukashenko
12/08/2020 11:09
Public TV did not refer to the criticism following the Prime Minister’s congratulatory message to Lukashenko in its August 11 newscast.Many human rights activists, including those who have always supported Nikol Pashinyan, consider Prime Minister’s move incomprehensible and absurd. The oppositionists think that Nikol Pashinyan hurried to congratulate Lukashenko, while the pro-government deputies and the Prime Minister’s spokesman do not consider it expedient to comment on such a scandalous move.
The Public TV’s report on the situation in Belarus does not mention that more than 3.000 people were detained during the post-election protests, that opposition leaders were arrested, that media leaders and journalists were pressured, and that people did not believe in the election results. Lukashenko, who has held the post for 26 years, will assume the post of the head of the country for the sixth time. According to official data, one person was killed during the protests.
Oppositionists claim that amid such situation, Armenia was the first in the list of congratulators; it is puzzling that Nikol Pashinyan always used to speak about fair elections, the importance to consider the voice of the people. Such a step contradicts the revolutionary values proclaimed by Pashinyan, the Prime Minister is accused of being guided by double standards. The publicly funded television, however, did not respond to these reactions, bypassing the event of public importance to please the authorities.